Angela Merkel: Nuk kisha forcë politike për bisedime me Putinin para pushtimit të Ukrainës

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel tha se ajo kishte synuar të zhvillonte bisedime evropiane me Vladimir Putin një vit para pushtimit të tij në Ukrainë, por në fund nuk shihte ndonjë mundësi për të ndikuar te presidenti rus në fund të afatit.

Merkel i tha revistës së lajmeve Spiegel në një intervistë të botuar të enjten se ajo dhe presidenti francez Emmanuel Macron kishin planifikuar të zhvillonin një format të pavarur bisedash me Putinin brenda Këshillit Evropian në vitin 2021, verën e saj të fundit në detyrë.

“Por unë nuk kisha më forcë për të vazhduar, sepse në fund të fundit, të gjithë e dinin, ajo do të largohet në vjeshtë,” tha ajo.

Merkel, e cila u tërhoq nga politika pas 16 vitesh në pushtet pas zgjedhjeve në Gjermani të shtatorit 2021, ia dorëzoi zyrtarisht frenat Olaf Scholz-it të Social Demokratëve në dhjetor të atij viti. Presidenti i SHBA Joe Biden u takua me liderin rus në qershor 2021.

Duke iu referuar vizitës së saj të lamtumirës në Moskë në gusht të vitit 2021, Merkel, e cila flet rrjedhshëm rusisht, i tha Spiegel: “Ndjenja ishte shumë e qartë: Për sa i përket politikës së pushtetit, ju jeni duke ikur. Për Putinin ka rëndësi vetëm pushteti.”

Megjithatë, ish-liderja konservatore tha për largimin e saj nga politika se kishte ardhur “koha për një qasje të re” për shkak të mungesës së progresit nga qeveria e saj jo vetëm në Ukrainë, por edhe në konfliktet në Moldavi, Gjeorgji, Siri dhe Libi.

Kremlini tha të enjten se Kievi mund t’i “fundojë vuajtjet” e popullsisë së tij duke përmbushur ” kërkesat ” e Rusisë për të zgjidhur konfliktin, të cilin ai e quan një operacion special ushtarak kundër nacionalistëve ukrainas. Ai nuk tha se cilat ishin këto kërkesa.

Ukraina thotë se pushtimi i Rusisë është një grabitje e paprovokuar e tokës që ka vrarë mijëra civilë, ka shkatërruar qytete dhe qytete dhe ka detyruar miliona të largohen nga shtëpitë e tyre. Ai thotë se konflikti do të përfundojë vetëm kur Moska të tërheqë forcat e saj nga e gjithë Ukraina, përfshirë zonat që ajo ka pushtuar që nga viti 2014.

Shtuar 24.11.2022 16:53