Ambasadorja Kim takon Arben Krajën: SPAK të hetojë të korruptuarit pa marrë parasysh cilës parti i përket

Ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri, Yuri Kim përmes një postimi në Tëitter ka njoftuar për takimin e saj me kreun e SPAK-ut, Arben Kraja.

Kim shkruan se i ka nënvizuar Krajës pritshmëritë e SHBA për të ndekur penalisht krimin e organizuar dhe korrupsionin, pa marrë parasysh sa i fuqishëm është personi apo cilës parti i përket.

“U takova me kreun e SPAK Arben Kraja për të nënvizuar pritshëmritë e SHBA-ve se SPAK do të ndjekë penalisht korrupsionin dhe krimin e organizuar, pa marrë parasysh sa i fuqishëm apo i pasur, pavarësisht se cila parti. Me më shumë prokurorë dhe hetues të rinj të BKH, SPAK po jep gjithnjë e më shumë rezultate çdo ditë.

Që nga fillimi i vitit 2021, SPAK ka hapur 264 raste të reja (218 korrupsion + 46 krime organizative). 127 persona janë dënuar. Vendimet përfundimtare të gjykatës konfirmuan konfiskimin e 70+ milion  euro që tani i janë transferuar shtetit shqiptar. Hap pas hapi…”, shkruan Kim./albeu.com


Shtuar 8.09.2021 15:44