A ka ndikim Erdogan në Shqipëri? Rama flet nga Firence dhe pranon marrëdhëniet e ngushta me Turqinë

Kryeministri Edi Rama, në një intervistë që ka dhënë në Samitin Evropian ka folur në lidhje me raportet e Shqipërisë më Turqinë.

Rama nuk ka mohuar lidhjen e ngushtë dhe marrëdhënien me mirë më Erdogan duke shtuar se ai nuk ka influencë në Shqipëri.

Kryeministri Rama, shprehet se rruga drejt Bashkimit Evropian është e vetmja rrugë për shqiptarët, sakaq ka shtuar se aktualisht  sipas tij ka shumë çështje të tjera që kanë nevojë për zgjidhje në këtë periudhë.

Edi Rama: Ne kemi një raport shumë të mirë me Turqinë dhe Erdoganin. E pavërtetë që Erdogani dhe Turqia kanë influencë në Shqipëri.

Është shumë e qartë që për ne Europa është si një besim. Europës i duhemi ne, jo vetëm ne por i gjithë Ballkani, siç Ballkanit i duhet Europa. Pjesë ose jo e BE-së ne do të bëhemi shtet europian.

Ndërkohë Turqia është fondamentale në sigurinë e BE. /albeu.com/

Shtuar 6.05.2021 04:05