A duhet t’i lani dhëmbët para apo pas ngrënies së mëngjesit?

Edhe pse ka njëfarë logjike për dëshirën për të larë dhëmbët pas mëngjesit, për shembull, duke mos dashur që vakti juaj i parë të ketë një shije të vogël me nenexhik, ekspertët dentarë janë të bashkuar në këshillën se larja e dhëmbëve duhet të bëhet përpara se të hani ushqimin dhe pijen e parë.

Profesionalja stomatologjike Anna Peterson, nga Essex, paralajmëroi se larja e dhëmbëve të bëhet para ngrënies së mëngjesit dhe jo pas tij.

Dentisti tha se larja pas mëngjesit mund të dëmtojë dhëmbët tuaj.

“Kur hani mëngjes goja juaj bëhet acid. Pra, ajo që po bëni kur lani dhëmbët pas mëngjesit është të lani acidin në dhëmb dhe kjo e prish smaltin”, tha ajo.

Dhëmbët tuaj janë më të ndjeshëm ndaj dëmtimit acid nga bakteret kur zgjoheni në mëngjes pasi nivelet e kalciumit në pështymë janë në nivelin më të ulët.

Sipas Sloan Dental, nëse i lani dhëmbët para se të hani, fillon rrjedha e pështymës që është reduktuar gjatë natës, plus, fluori në pastën e dhëmbëve do të ndihmojë në mbrojtjen e dhëmbëve kundër ushqimit acidik, përcjell Klankosova.tv

Konsumimi i ushqimit dhe pijeve para larjes do të thotë ekspozim i smaltit ndaj acidit kur ato janë më të dobëta, kjo mund të çojë në gërryerje dhe rritje të ndjeshmërisë, dhe askush nuk e dëshiron këtë!

Rekomandohet gjerësisht që të gjithë të pastrojmë dhëmbët të paktën dy herë në ditë, kështu që nëse një nga të vetmet herë që mund ta futni në orarin tuaj është pas meze të lehtë të mëngjesit, atëherë kështu qoftë.

Megjithatë, sipas Healthline, disa nga artikujt më të njohur të mëngjesit mund të shkaktojnë disa nga dëmtimet më të këqija për këlyshët tanë, si shembuj: Kafe, lëng portokalli, agrume, fruta të thata, bukë, ëmbëlsira.

Larja e dhëmbëve menjëherë pas ngrënies së mëngjesit mund të mbulojë dhëmbët me mbetje të ushqimit acid, që dobëson smaltin tuaj, kështu që një pushim prej gjysmë ore deri në një orë para se të lani është mënyra më e mirë për të mbrojtur dhëmbët tuaj nga dëmtimet e ardhshme.

Shtuar 23.01.2022 13:18