A do të përmbahet Kina pas rrëzimit të balonës “spiune” nga SHBA?

Analistët dhe diplomatët rajonalë po vëzhgojnë nga afër reagimin e Kinës pasi një avion luftarak amerikan rrëzoi një balonë të dyshuar “spiune”, për të cilwn Pekini thotë se ishte një mjet i për monitorimin e motit në Oqeanin Atlantik pranë Shteteve të Bashkuara.

Kina të dielën e cilësoi masën si një “reagim të tepruar”.

Disa analistë thanë se do të shqyrtojnë detet dhe qiejt e Azisë Lindore për shenja tensioni, duke pasur parasysh vendosjen në rritje të anijeve dhe avionëve nga Kina dhe SHBA-ja dhe aleatët e saj.

Por ndërsa tensioni dypalësh është rritur në ditët e fundit për incidentin me balonë, Pekini dhe Uashingtoni kanë kërkuar të përmirësojnë lidhjet.

Zbulimi i balonës në atmosferën e sipërme mbi Amerikën e Veriut bëri që SHBA të shtyjë një vizitë në Pekin këtë javë nga Sekretari i Shtetit Antony Blinken, shkruan Al Jazeera. 

Ky udhëtim ishte rezultat i një samiti të nëntorit midis presidentëve Joe Biden dhe Xi Jinping.

Të dyja palët shihen gjerësisht si të prirura për të stabilizuar marrëdhëniet pas disa vitesh të trazuara.

Rruga e rindërtimit të marrëdhënieve SHBA-Kinë ka të ngjarë të mbetet në rrugën e duhur, tha Zhao Tong, një bashkëpunëtor i lartë në zyrën kineze të Carnegie Endowment for International Peace dhe një studiues në Universitetin Princeton.

“Të dyja palët kanë ende një interes të fortë të përbashkët për të stabilizuar dhe menaxhuar me përgjegjësi marrëdhëniet dypalëshe,” tha Zhao.

Collin Koh, një bashkëpunëtor sigurie në Shkollën S Rajaratnam të Studimeve Ndërkombëtare të Singaporit, parashikoi se Kina do të vazhdojë t’i përgjigjet fuqishëm patrullave të zbulimit ushtarak amerikan, por do të ndalojë përballjen.

Edhe në momente më të qeta, forcat kineze në mënyrë aktive i nënshtrohen patrullave ushtarake amerikane, veçanërisht në det, mes tensioneve mbi Tajvanin dhe Detin e diskutueshëm të Kinës Jugore, thonë atashetë ushtarakë rajonalë.

“Kundër platformave të drejtuara mund të presim që Kina të ushtrojë përmbajtje, por ndaj atyre pa pilot bëhet më e pasigurt”, tha Koh.

Ai vuri në dukje kapjen nga Kina të një glideri nënujor amerikan të vendosur nga një anije kërkimore oqeanografike pranë Filipineve në dhjetor 2016.

Marina kineze më vonë ia ktheu atë një luftanijeje amerikane. Christopher Twomey, një studiues i sigurisë në Shkollën Pasuniversitare Detare të SHBA në Kaliforni, tha se çdo përgjigje kineze do të ishte e kufizuar.

“Unë do të prisja që ata të protestonin në mënyrë të moderuar, por shpresoj ta fshehin këtë nën qilim dhe të rivendosin përparimin në vizitat e nivelit të lartë brenda muajve,” tha Twomey.

Zhu Feng, dekan ekzekutiv i Shkollës së Studimeve Ndërkombëtare në Universitetin Nanjing shprehu shpresën se “të dy qeveritë mund të kthejnë faqen sa më shpejt që të jetë e mundur, në mënyrë që marrëdhëniet kinezo-amerikane të kthehen në një kanal të institucionalizuar komunikimi dhe dialogu”.

Në mediat sociale të censuruara të Kinës, kishte pak prova se zemërimi nacionalist po ngjallej për incidentin, me shumë përdorues të internetit që pyesnin se çfarë bujë ishte për një tullumbace.

“Tani, Kina mund të tërheqë satelitët e saj!” bëri shaka  një përdorues./Albeu.com/


Shtuar 5.02.2023 20:14