98 kg dhe 5 metra i gjatë, kapet pitoni më të madh ndonjëherë në Florida

Në Florida është gjetur pitoni më i madh ndonjëherë dhe vakti i tij i fundi ishte një drerë i tërë me bisht të bardhë, raporton BBC.

Me peshë 98 kg dhe gati 5 metra të gjatë, pitoni i gjinisë femër birmanez u kap pasi studiuesit përdorën një “skaut” mashkull për ta gjetur atë.

Ajo u përlesh me biologët për 20 minuta para se të “mbytej”, thanë ata të mërkurën.

Pitonët janë bërë dëmtues në Florida si gjarpërinj pushtues pa grabitqarë të mëdhenj.

Gjarpërinjtë janë gjetur periodikisht në shtet që kur pronarët e papërgjegjshëm të kafshëve shtëpiake liruan ose lejuan që pitonët e kafshëve shtëpiake të arratiseshin vite më parë, me shumë prej tyre që më pas do të lulëzojnë në klimën subtropikale të Floridës./albeu.com

Shtuar 23.06.2022 21:06

Tags: ,