51 milionë kinezë në karantinë, rikthehet frika ndaj pandemisë

Kina është futur në një situatë pandemike nga më të vështirat që nga nisja e pandemisë së Covid-19, në fillim të vitit 2020.

Dy vjet më vonë, tashmë rreth 51 milionë kinezë janë futur në karantinë në Jilin, një provincë në verilindje të vendit aziatik.

Të hënën, autoritetet shëndetësore në Kinë raportuan për 1437 raste të reja me koronavirus në dhjetëra qytete të vendit, duke pësuar një katërfishim të rasteve në një javë. Epiqendra e rasteve është pikërisht në Jilin ku u regjistruan 895 raste të reja.

Kjo do të jetë karantina e parë në këtë provincë që prej asaj të ëuhanit dhe Hubeit në janar të vitit 2020.

Shtuar 15.03.2022 22:59