5 ushqime të shëndetshme për dhëmbët

Përveç ushqimeve që prishin dhëmbët, ka dhe nga ato që janë të shëndetshme. Më poshtë albeu.com do t’ju zbulojë se cilat janë disa prej tyre:

Çamçakëz pa sheqer: Për shkak se rrit sekretimin e pështymës, e cila zvogëlon aciditetin, i cili prodhohet nga veprimi i baktereve në zgavrën me gojë, duke hequr pllakat dhe erën e keqe të gojës.

Uji: Uji punon në një mënyrë të ngjashme, pasi gjithashtu zvogëlon aciditetin në gojë. Fluori i ujit, i cili është një përbërës i pastës së dhëmbëve, është metali që mbron dhëmbët nga korrozioni.

Produktet e qumështit: Qumështi, kosi dhe djathi janë burimet kryesore të kalciumit, i cili përkatësisht është i pasur me hidroksiapatit, një përbërës që forcon si kockat ashtu edhe smaltin e dhëmbëve. Kazeina e qumështit është gjithashtu e mirë për dhëmbët, informon albeu.com.

Perime me gjethe jeshile: Spinaqi, marulet rukola etj, nxisin metabolizmin, ulin nivelet e kolesterolit dhe janë shumë të mira për dhëmbët.

Luleshtrydhet: Acidi malik, përveçse zvogëlon dhimbjen dhe problemet gastrointestinale, ka edhe një efekt zbardhues natyral./albeu.com


Shtuar 6.07.2021 15:54