270 mln dollarë armatime, SHBA miraton ndihmën e radhës për Ukrainën

Shtetet e Bashkaura të Amerikës kanë nënshkruar ditën e sotme ndihmën ushtarake të radhës prej 270 milionë dollarësh për Ukrainën.

Në këtë paketë ndihme janë përfshirë katër sisteme të reja raketash precize të quajtura Himars.

Duke folur për gazetarët, zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, John Kirby tha se Rusia “ka nisur sulme vdekjeprurëse në të gjithë vendin, duke goditur qendrat tregtare, shtëpitë, duke vrarë civilë të pafajshëm ukrainas. Përballë këtyre mizorive, presidenti e ka bërë të qartë se ne do të vazhdojmë të mbështesim qeverinë e Ukrainës dhe popullin e saj për aq kohë sa të duhet”, tha ai.

Ndihma përfshin sistemet raketore të artilerisë me lëvizshmëri të lartë M142 të dërguara në Ukrainë. HIMARS mund të godasë saktësisht objektivat brenda 80 kilometrave.

Shtëpia e Bardhë tha gjithashtu se paketa e re ushtarake do të përfshijë gjithashtu dronë të vegjël dhe shumë të lëvizshëm që shpërthejnë në objektivin si dhe 36,000 fishekë municione artilerie.

Shumica e ndihmës vjen nga një paketë prej 40 miliardë dollarësh që Kongresi miratoi në muajin maj.

Në fillim të kësaj jave, ministri ukrainas i mbrojtjes Oleksiy Reznikov tha se ai shpresonte që SHBA do të siguronte deri në 100 HIMARS, duke argumentuar se ato mund të ndihmonin të kthenin valën e luftës kundër forcave ruse.