10 vite nga vrasja e Bin Laden, Biden: Po i japim fund luftës më të gjatë

Presidenti amerikan Joe Biden, ka përkujtuar 10 vjetorin e vrasjes së Osama Bin Laden, teksa shtoi se SHBA do të qëndrojnë vigjilente përballë kërcënimeve.

“Kanë kaluar dhjetë vjet nga vdekja e Osama bin Laden dhe ne e kemi mbajtur premtimin që u kemi bërë të gjithë atyre që humbën dikë në 11 shtator, se nuk do ta harronim kurrë. Falë përpjekjeve të bëra deri më tani, ne po i japim fund luftës më të gjatë për Amerikën, atë në Afganistan, ku al Kaeda është dobësuar përfundimisht. Por Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë vigjilente përballë kërcënimeve.  Ne do të vazhdojmë të monitorojmë dhe shkatërrojmë çdo kërcënim që shfaqet kundër nesh në Afganistan”, shtoi Biden.


Shtuar 2.05.2021 20:46