10 vite nga goli që i dha fitoren e kampionatit, Manchester City zbulon statujën e Agueros (VIDEO)

Manchester City ka zbuluar një statujë kushtuar Sergio Agueros, golashënuesit më të mirë në historinë e klubit.

Zbulimi u bë në 10 vjetorin e golit të minutës së fundit kundër Queens Park Rangers për të fituar titullin e Premier League në 2012.

Statuja e Agueros u krijua nga skulptori Andy Scott dhe qëndron përkrah atyre të ish-shokëve të tij të skuadrës Vincent Kompany dhe David Silva jashtë stadiumit Etihad.

“Statuja e përhershme e Agueros feston kontributin e tij të jashtëzakonshëm në suksesin e klubit, dhe në veçanti, rolin e tij kryesor në atë që ishte padyshim një nga momentet më të mëdha në historinë sportive për të cilën ai do të mbahet mend përjetësisht nga tifozët e Manchester City në mbarë botën.” lexoni një deklaratë të klubit.

Në vitin 2012, Manchester City kishte nevojë të fitonte në ditën e fundit të sezonit të Premier League për të ngritur titullin.

Ata po dështonin me rezultatin 2-1 në minutat e mbetura, përpara se Edin Dzeko të barazonte në kohën e fundit dhe më pas erdhi momenti i paharrueshëm i Agueros.

“Sinqerisht, është një gjë shumë e bukur për mua, të shoh veten 10 vite më parë është shumë prekëse”, tha ai.

“Në ato 10 vite kam mundur të fitoj shumë trofe dhe kam mundur ta ndihmoj klubin të bëhet një nga më të rëndësishmit në botë.

“I jam shumë mirënjohës klubit që e bëri këtë statujë në shenjë mirënjohjeje për karrierën time futbollistike në Manchester. Është diçka shumë e veçantë”.

Argjentinasi mbërriti në Manchester City nga Atletico Madrid në vitin 2011 dhe fitoi 15 trofe gjatë kohës së tij në Angli, duke përfshirë pesë tituj të Premier League./ h.ll/albeu.com