ARTIKULLI/ Muskujt e Shaqirit “çmendin” prestigjozen italiane (FOTO LAJM)

Xherdan Shaqiri sot do sfidojë Italinë në ndeshjen e Grupit A.

Gazeta dello Sport i ka kushtuar një artikull Xherdan Shaqirit, i cili njihet më muskujt e shumtë që ka.

Ai është i gjatë 170 cm dhe peshon 75 kg: një trup plot muskuj, shkruan Albeu.com.

Thjesht bëni një kërkim në Google dhe rezultati i parë që del i lidhur me Xherdan Shaqirin janë “muskujt”. E dyta? “Fiziku”.

Kjo për shkak se lojtari zviceran i Liverpool  i cili mbush 30 vjeç në tetor, është i njohur mbi të gjitha për pamjen e tij  ku duket pothuajse sikur qëndron më shumë në palestër sesa në fushë. Nuk është shumë i gjatë por është reth 75 kg , e gjithë masa muskulore.

Nuk është për t’u habitur, ai nuk e ka mendjen të tregojë fizikun e tij të përcaktuar, gati të skalitur, të kompletuar me foto në të brendshme që tregojnë një trup perfekt.

Duke pasur parasysh rritjen e muskujve më të lartë se të bashkëmoshatarëve të tij – në disa video shihet qartë se që kur ishte adoleshent muskujt ishin më të zhvilluar. Shaqiri filloi të bënte stërvitje specifike në gjymtyrët e poshtme. Stafi i Liverpool u përpoq dhe përpiqet ta vendosë atë në kushte për të shfrytëzuar në maksimum dhe kështu bëri edhe te Zvicra, me Klopp i cili nuk mund të mos thoshte: “Fiziku i tij është i ndryshëm nga të gjithë të tjerët që kam parë ndonjëherë, muskujt e tij janë të pabesueshme”.

Shaqiri, i cili përveç fizikut të tij ka teknikë dhe imagjinatë, nuk është startues i Liverpool (vetëm 14 paraqitje në Premier League sezonin e kaluar).

Kjo u konfirmua gjithashtu nga Klopp: “Lëndimet e tij nuk ishin kurrë serioze, por gjithmonë të mjaftueshme për të qëndruar jashtë”. Sigurisht, vetë Shaqiri shpesh fliste për fizikun e tij: “Unë kam muskuj vërtet, por ndonjëherë kam nevojë për më shumë kujdes. Ata janë normalë, si ata të të tjerëve. Ndonjëherë ka më shumë rrezik nga dëmtimet, sepse ato janë masive, por kjo fuqi më ndihmon shumë dhe mendoj se i vëreni edhe në fushë”.

Jo vetëm këmbët, megjithatë, por edhe flokët pasi sipas disa thashethemeve angleze flokët e Shaqirit nuk janë plotësisht të natyrshme.

Natyrisht është dëshira për të bërë mirë me Zvicrën, e cila është një nga liderët me mbi 90 paraqitje. Në Itali, me Interin e stërvitur nga vetë Mancini, jo më shumë se 20 ndeshje dhe tre gola gjashtë vjet më parë kur mbante veshur bluzën e Interit:

“Për mua ai mbetet një lojtar i shkëlqyeshëm”, fjalët e trajnerit italian gjatë asaj koh”,  e cila u pasua nga ato të lojtarit: “Mezi po pres ta shoh përsëri, jam i lumtur që gjërat po shkojnë mirë për të, ai është një trajner i shkëlqyeshëm”,tha Shaqirir. /albeu.com/

Shtuar 16.06.2021 13:31