999 rezultate për

ukrainen

Si duhet ta përballojë perëndimi Rusinë?* Nga Fareed Zakaria Veprimet e forcave proruse, që me sa duket janë fajtore për rrëzimin e një avioni me pasagjerë, në
Moree: BE do ti kërkojë Serbisë të mbështesë Ukrainën Drejtori i zyrës për Evropën jugore, e qëndrore në Departamentin e Shtetit, Jonathan Moore konsideron se Serbia do të du
Putin urdhëron tërheqjen e trupave nga kufiri me Ukrainën Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin urdhëron tërheqjen e trupave pranë kufirit me Ukrainën. BBC raporton se njësitë e di
Sllovakia do të furnizojë Ukrainën me gaz Sllovakia do të përdorë rezervat e saj të gazit për t'i dërguar në Ukrainë, e cila po përballet me kërcenimin e Rusisë p
Fule kërkon që Rusia të largojë trupat nga kufiri me Ukrainën Stefan Fule, Komisioneri për zgjerimin e BE-së, po qëndron në Pragë në kuadër të takimit të Partneritetit Lindor të BE-s
Putin kërcënon Ukrainën pas vrasjes së 5 separatistëve Komandot e Ukrainës kanë vazhduar aksionin "anti terrorist" për marrjen e ndërtesave qeveritare në Sloviansk, qytet i ci
Biden: Zgjedhjet në maj janë votim historik për Ukrainën Gjatë ditës së dytë të vizitës zyrtare në Kiev zëvendëspresidenti amerikan, Joe Biden, është shprehur sot se zgjedhjet
Rusia kritikon ODIHR-in për njëanshmëri në lidhje me Ukrainën Ministria e Jashtme e Rusisë ka akuzuar Zyrën e OSBE-së për Institucione Dmeokratike dhe të Drejta të Njeriut (ODIHR) pë
Putin kërcënon Ukrainën: Uroj të mos detyrohem të përdor forcën Përshkallëzimi i situatës në lindje të Ukrainës ku tre separatistë pro-rusë u vranë në përleshjet me forcat ukrainase në
Në Gjenevë nisin bisedimet për Ukrainën Në Gjenevë zyrtarët e lartë nga SHBA, BE, Rusia, dhe Ukraina, kanë nisur bisedimet për krizën në Ukrainë. Ministri i
Putin: Rusia s'është e përfshirë në ngjarjet në lindje të Ukrainës Presidenti i Rusisë Vladimir Putin i ka quajtur “broçkulla” Pretendimet se ushtarët dhe agjentët rusë janë të përfshirë
Grupet pro-ruse në Ukrainë urdhërohen të hapin zjarr Trupat ushtarake të Ukrainës janë dërguar për të rimarrë nën kontroll disa pjesë në Ukrainën lindore të pushtuara nga mi
SHBA kërkon që Putin të mos e destabilizojë Ukrainës Zëdhënësja e Këshillit Kombëtar të Sigurisë së Shtëpisë së Bardhë Laura Lucas Magnuson, i ka bërë thirrje Moskës që të m
Putin paralajmëron Ukrainën Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka paralajmëruar Qeverinë e Ukrainës që "të mos bëjë asgjë që nuk mund të riparohet
KE do të krijojë një grup mbështetës për Ukrainën Komisioni Evropian pritet që të krijoj një grup mbështetës për Ukrainën për të koordinuar përkrahjen nga shtetet anëtare
Kerry: Agjentët rusë po veprojnë në Ukrainën lindore Sekretari amerikan i Shtetit John Kerry, ka bërë një deklaratë të fuqishme në një panel në senatin amerikan në Uashingto
Raportuesja e OKB-së për minoritete do vizitojë Ukrainën Rita Iszak, Raportuesja e Kombeve të Bashkuara për çështje të minoriteteve do të vizitojë Ukrainën për të hetuar mbi shq
Breedlove: Rusia mund të pushtojë Ukrainën për 3 deri në 5 ditë Komandanti i lartë i forcave aleate të NATO-s në Evropë, gjeneral Philip Breedlove, është shprehur se Rusia i ka të gjit
Putin anulon marrëveshjet me Ukrainën Presidenti i Rusisë Vladimir Putin, ka nënshkruar ligjin për ndërprerjen e marrëveshjeve me Ukrainën në lidhje me Flotën
Ministrat e Jashtëm të vendeve të NATO-s diskutojnë për Ukrainën Ministrat e Jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s sot në Bruksel diskutojnë për situatën në Ukrianë. Ky është takimi i pa