999 rezultate për

gjuha

Shqiptarët po bashkohen në Maqedoni për të kërkuar të drejta Shqiptarët në Maqedoni nisën një fushatë në rrjetet sociale, me qëllim që të ndërgjegjësojnë politikanët që të njihen si
A po e rrezikon Marrëveshjen e Prespës Bilall Kasami? Lëvizja Besa me kryetar Bilall Kasamin ka dorëzuar sot në Kuvendin e Maqedonisë katër amendamente kushtetuese që do të d
Skandal, gjuha shqipe anashkalohet në Kopshtin Zoologjik të Shkupit Anashkalimi i gjuhës shqipe në kopshtin zoologjik të Shkup ka irrituar vizitorët shqiptarë të cilët janë në numër të kon
Momente tmerri, lojtarit të Flamurtarit i iku gjuha në Vlorë Ankth në Vlorë. Një goditje e Çarls Atsinës me bërryl ka bërë që lojtari jo vetëm të dëmtohet në nofull, por në rrëzim
Ende vazhdon të injorohet gjuha shqipe në Maqedoni Akreditimet një gjuhësore dhe jopraktike nga tani do të jenë leja e vetme e punonjësve të mediave për në qeveri, nëpër m
Shiheni me kujdes gjuhën tuaj, tregon probleme shëndetësore Sipas mjekësisë kineze, gjuha mund të indentifikojë sëmundjet kardivaskulare dhe shqetësimet emocionale. Tashmë probl
Sulmohet gjuha shqipe në spitalet maqedonase Tabela të tilla treguese për qytetarët e vendit zakonisht janë të shkruara në gjuhën shqipe, maqedonase dhe në atë angle
Netët strugane të poezisë, shpërfillet gjuha shqipe Pushteti lokal në Strugë, i udhëhequr nga Ramiz Merko, nuk do t’i bojkotojë Mbrëmjet Strugane të poezisë, pavarësisht fa
Gjuha shqipe ende nuk përdoret në institucionet maqedonase 17 vjet nga nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit, dhjetë vjet nga miratimi i ligjit të parë të gjuhës shipe në vitin 2008,
Shqipja vendoset e para në tabelën e KFOR-it turk, hiqet serbishtja Tabela informuese që kishte vendosur KFOR-i turk, si investitor i ndërtimit të rrugës nga Kompleksi Memorial i Reçakut d
As anglishtja dhe as kinezçja, kjo do të jetë gjuha parësore mbi çdo gjuhë tjetër Deri më tani gjuhët më të folura në botë janë ajo kineze dhe angleze. Por mesa duket tashmë rëndësinë e merr një gjuh
Kjo është gjuha që e flasin vetëm 3 njerëz në botë (VIDEO) Gjuha që e flasin vetëm tre njerëz në botë! (VIDEO) Pëlqej0 Badeshi është një gjuhë pothuajse e zhdukur indo-iraniane
Publikohen rezultatet e maturës shtetërore Komisioni Shtetëror i Maturës (KSHM) ka mbajtur konferencë për media ku u bë publikimi i rezultateve të maturës shtetëro
Gjuha e trupit, kush fitoi mes dy liderëve gjatë takimit historik (FOTO LAJM) Shtrëngimi i duarve mes presidentit amerikan Donald Trump dhe liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-Un në takimin histor
Përse nuk duhet t'i kryqëzoni kurrë krahët Mesazhet joverbale që përcjellim te të tjerët kanë shumë pushtet në mënyrën se si na perceptojnë njerëzit që na rrethojn
LSI-së i shkon gjuha ku i dhemb dhëmbi: Aministi për çfarë është vjedhur deri tani Deputetja e LSI-së, Klajda Gjosha ka bërë një propozim epik gjatë punimeve të djeshme të Komisionin e Ligjeve duke thënë
Maqedonia ndryshon emrin, si do të quhet tani Pas takimit të liderëve sot në klubin e deputetëve, kryeministri Zoran Zaev i shoqëruar nga kreu i BDI-së Ali Ahmeti, zv
Çështja e emrit, flet Taki Fiti Gjuha maqedonishte që moti është kodifikuar, ekziston, nuk mund të zhduket, është traditë shekullore. Në këtë konteks
Shqipja depërton në Australi Në vizitën e parë të një zyrtari të lartë pranë komunitetit shqiptar në Australi, ministri Majko i shprehu mirënjohjen a
Gjuha më e veçantë në Botë, ja sa njerëz e flasin Ndoshta mund t’ju duket e pabesueshme, pasi ashtu tingëllon, por ekziston një gjuhë që flitet vetëm nga tre njerëz. “