999 rezultate për

fetare

Komunitetet fetare në Shqipëri dënojnë dhunën në Siri dhe në Irak Këshilli Ndërfetar i Shqipërisë ka reaguar fort lidhur me situatën në Lindjen e Mesme dhe për përpjekjet kriminale të gr
Kodra: Protesta kombëtare dhe jo fetare Kryetari i Akademisë Shqiptaro- Amerikane të Shkencave, (The Albanian American Academy of Science – AAAS), prof.dr. Ske
Raporti amerikan: Maqedonia favorizon kishën ortodokse Edhe pse zyrtarisht Maqedonia është një shtet laik, i ndarë nga feja, në fakt qeveria favorizon Kishën Ortodokse. Ky
SHBA: Në Kosovë ka më pak tolerancë fetare Në raportin vjetor të qeverisë amerikane lidhur me të drejtat dhe liritë fetare në Kosovë, për vitin 2013-të, thuhet se
Naim Tërnava: Ekstremistët fetarë, sindromë shkatërrimtare Bashkësia Islame e Kosovës është zotuar se do të luftojë kundër çdo lloj esktremizmi apo radikalizmi që mund të shkaktoj
Uron edhe Gruevski: Bajrami, ditë e bashkëjetesës Kryeministri Nikola Gruevski ka uruar të gjithë myslimanët për festën e Fiter Bajramit. Ai ia delegoi urimin edhe kry
Bashkurti: Gruevski, njëlloj si Millosheviçi Presidenti i Akademisë Diplomatike Shqiptare, Prof.Dr.Lisen Bashkurti ka folur për zhvillimet e fundit në Maqedoni. A
Një mësim historie nga Gaza? nga Ruben Avxhiu Sot, Izraeli është kaq i vendosur të shkatërrojë Hamasin sa që nuk po kursen as imazhin e tij publik
Ja si do të jetë xhamia e re në Çair (FOTO LAJM) U vendos guri i themelit për ndërtimin e xhamisë në Çair në lagjen Fushë-Topanë të Çairit. Kreu i komunës së Çairit,
Protestave ju duhet organizim i mirëfilltë Nga Albert Hani Në Maqedoni situata ndëretnike dhe ndër-fetare ka qenë, është dhe përherë do jetë e brishtë dhe në sh
Rexhepi: Protestat pa organizator, të rrezikshme Kryetari i Bashkësisë Fetare Islame në Maqedoni, H. Sulejman ef. Rexhepi ka folur për protestat në Shkup. "Maqedonasi
Gruevski, mjeshtri i taktikave dhe amatori i strategjive nga Ruben Avxhiu Fetarizimi i konfliktit me shpresën për të sabotuar mbështetjen e Perëndimit për shqiptarët është nj
Gjyqësori i padrejtë çon në destabilizim të vendit Politika në Maqedoni nxit urrejtjet etnike dhe fetare. Edhe pushteti gjyqësor po ashtu, është i ndikuar nga prejardhj
Sot, protesta kundër padrejtësisë, urrejtjes etnike e fetare Sot në orën 13:30 minuta në Shkup do të mbahet protesta kundër rastit të montuar "Monstra", ku 6 shqiptarë u dënuan me b
KMSH shtron iftarin e parë të Ramazanit 2014 Komuniteti Mysliman i Shqipërisë ka shtruar mbrëmë iftarin e parë të Ramazanit 2014, ku morën pjesë Ministri i Mirëqenie
Promovohet enciklopedia “Personalitete të kulturës fetare e atdhetare në Tiranë” Në ambientet e Akademisë së Shkencave u promovua sot enciklopedia me titull “Personalitete të kulturës fetare e atdhetar
Nishani në Katar: Krenarë për harmoninë fetare Presidenti i Republikës, Bujar Nishani së bashku me Zonjën e Parë dhe delegacionin shqiptar po viziton zyrtarisht Shteti
Basha: Bashkëjetesa ndërfetare në Shqiperi, vlerë e shtuar për BE “Shenjtërimi i Katedrales “Ngjallja e Krishtit” dhe prania e Primatit të Kishës Ortodokse në Tiranë është një tjetër dës
Hoxhaj ne Prizren: Bashkejetesa dhe dialogu ndërfetar shtylla të shtetit të Kosoves Ministri i Punëve të Jashtme të Kosovës, Enver Hoxhaj, ka paralajmëruar themelimin e një Qendre Ndërkombëtare për Dialog
Rama në Kazikistan, takim me presidentin Nazarbajev Kryeministri Edi Rama ndodhet për një vizitë në Kazikistan ku është takuar me Presidentin Nazarbajev i cili pritet të vi