999 rezultate për

evropian

Premtimi i frikshëm i Erdoganit, pritet rikthimi i dënimit me vdekje Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, ka vazhduar akuzat ndaj Bashkimit Evropian, duke thënë se Turqia duhet të sh
BE i premton Serbisë anëtarësimin pas përfundimit të dialogut me Kosovën Kryetari i Këshillit Evropian, Donald Tusk, ka theksuar sot se Bashkimi Evropian llogarit në Serbinë dhe se Serbia mund
Fillon seanca e Komisionit për Çështje Evropiane, kërkohet përshpejtimi i planit "3-6-9" Komisioni për Çështje Evropiane e ka filluar seancën, në rend dite është plani reformues i Qeverisë “3-6-9”, për të cilë
Britania publikon projektligjin që i jep fund supremacisë së ligjit evropian Qeveria konservatore britanike publikoi sot projektligjin që është i destinuar t’i japë fund të supremacisë së të drejtë
Qeveria shqyrton sot implementimin e Marrëveshjes së Ohrit Në seancën e gjashtë qeveritare që mbahet sot do të rishqyrtohet statusi i realizmit të Marrëveshjes Kornizë të Ohrit.
Ministrja serbe: Integrimi në BE varet nga Kosova Ministrja serbe e Integrimit eropian, Jadranka Joksimovic ka folur për rrugën e Serbisë drejt Bashkimit Evropian, duke i
Zaevi në Sarajevë shpallet “Personaliteti evropian i vitit” Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, dje në manifestimin dedikuar biznesit në Evropën Juglindore dhe të Mesme në Saraj
Zaev shpallet në Sarajevë "Personaliteti evropian i vitit" Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, në manifestimin e sotëm e dedikuar për biznes në Evropën juglindore dhe të mesme
BE dhe Japonia, traktat për tregtinë e lirë për “inat” të SHBA-ve Bashkimi Evropian dhe Japonia arritën sot në një marrëveshje politike për një traktat të tregtisë së lirë, një përgjigje
Ballkani rrezikon të dalë nga korsia e BE-së Carl Bildt, ish kryeministri i Suedisë dhe bashkëkryetar i Këshillit Evropian për Marrëdhëniet me Jashtë (ECFR), Françoi
Juncker-deputetëve të PE-së: Jeni qesharakë! ”Jeni qesharakë”, kështu u tha sot deputetëve të Parlamentit Evropian shefi i Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker,
Estonia merr sot presidencën e radhës të Bashkimit Evropian "Estonia është një ndër vendet simbolike që ka lënë prapa komunizmin duke u shndërruar në model për rajonin", deklaroi d
Mogerini: E ardhmja e Kosovës dhe Serbisë në BE varet nga dialogu Liderët në Kosovë dhe në Serbi e dinë shumë mirë që e ardhmja e shteteve të tyre, e ardhmja e integrimit evropian, është
Estonia merr më 1 korrik presidencën e BE-së Qeveria e Estonisë publikoi programin e Këshillit Evropian, të cilin do ta drejtojë nga 1 korriku deri më 31 dhjetor të
Osmani në Bruksel merr pjesë në mbledhjen e Komitetit Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane, Bujar Osmani është i pranishëmnë mbledhjen e 14-të të Komitetit për Stabili
Banka Evropiane e Investimeve siguroi 100 milionë euro hua për Maqedoninë Në vitin 2012, Banka Evropiane e Investimeve (BEI) ka siguruar 100 milionë hua për Maqedoninë për mbështetje të zhvillim
Hahn: Maqedonia është në rrugë të mirë drejt integrimit evropian "Pas të gjitha ngjarjeve dëshmitar i të cilave isha në këtë vend, jam i gëzuar që mund të shoh një dinamikë të re të ngj
BE ndan 20 milionë euro për Administratën e Kosovës Ministria e Administratës Publike këtë vit do të përfitojë nga Bashkimi Evropian (BE) edhe 20 milionë euro, mjete këto t
Mogherini dhe Hahn, letër Hoxhajt: E ardhmja e Kosovës është në BE Shefja e Politikës së Jashtme të BE-së, Federica Mogherini dhe Komisioneri për Zgjerim dhe Fqinjësi të Mirë, Johannes Ha
Ndryshon viza Shengen (FOTO) Bashkimi Evropian ka vendosur që ta ndryshojë dizajnin e vizës Shëngen. Pas 20 vitesh përdorimi, BE do të sjellë një