999 rezultate për

diplomatik

Melanie Trump sfilatë diplomatike në Azi (FOTO LAJM) Donald dhe Melanie Trump kanë nisur një tur 12 ditor në Azi. Fillimisht ata kanë vizituar Japoninë, e më pas Korenë
Zbardhet letra sekrete e Ministrisë së Jashtme kundër ambasadorëve (FOTO LAJM) Drejtuesit e Shoqatës Sindikale të Anëtarëve të Shërbimit të Jashtëm të Republikës së Kosovës (SHSASHJ) në Ministrinë e
Tillerson: Kërkojmë zgjidhje diplomatike me Korenë e Veriut Sekretari amerikan i shtetit Rex Tillerson nguli këmbë se Presidenti Donald Trump dëshiron që të zgjidhë përballjen me K
DOSSIER/ Raportet me Gjermaninë, nga dëmshpërblimi tek darkat sekrete në hotelet e Vjenës Me politikën e orientuar drejt lindjes RFGJ-ja nuk kishte pse të mos lidhte marrëdhënie zyrtare edhe me Shqipërinë komun
Putin: Konflikti me Korenë Veriore mund të zgjidhet në mënyrë diplomatike Lideri rus, Vladimir Putin është i bindur se nuk do të ketë konflikt me përdorim të armëve për shkatërrim në masë në Azi
Rusia kërkon kthimin e kapaciteteve diplomatike në SHBA Rusia ka kërkuar nga Shtetet e Bashkuara që t’i kthejnë kapacitetet diplomatike ruse në San Francisko dhe Uashington, p
Clark rrëfen momente për luftën e Kosovës Në një intervistë për “Huffington Post”, Gjenerali Wesley Clark ka komentuar luftën në Bosnjë, Irak, Afganistan, sfidën
Pas tensioneve diplomatike, Serbia kthen diplomatët e saj në Maqedoni Stafi i ambasadës së Serbisë do të kthehet në Maqedoni, pas tensioneve diplomatike midis dy fqinjëve. Ambasada serbe
Çfarë thotë Brukseli për krizën diplomatike mes Maqedonisë dhe Serbisë “Komisioni Evropian i ka thirrur autoritetet e Shkupit dhe Beogradit të tregojnë përmbajtje dhe në rrugë paqësore t’i zg
Amerika ndërpret dhënien e vizave për rusët Dhënia e vizave për në SHBA do të pezullohet përkohësisht në Rusi duke filluar nga nesër për shkak të reduktimit të pres
Serbia tërhqe gjithë stafin diplomatik nga Maqedonia Serbia ka tërhequr gjithë stafin diplomatik nga Shkupi, por duke mos dhënë detaje mbi këtë vendim. Ministria e Jashtme
Rusia urdhëron zvogëlim të personelit diplomatik amerikan Ministria e jashtme e Rusisë thotë se Shtetet e Bashkuara duhet ta zvogëlojnë numrin e personelit diplomatik në Rusi dhe
Privilegjet e pasaportave diplomatike, nga Mjallkov tek funksionarët shqiptar Ish-drejtor i drejtorisë për Siguri dhe Kundërzbulim, Sasho Mijalkov më shumë se dy vjet nuk është funksionar. Ai tani ë
Kosova zgjeron përfaqësimin diplomatik edhe në Oqeanin Paqësor Pas hapjes së misionit të parë diplomatik në kontinentin afrikan, diplomacia e Kosovës ka bërë edhe një shtrirje të re t
Çavusoglu viziton Arabinë Saudite për krizën e Katarit Ministri turk i Punëve të Jashtme, Mevlut Çavusoglu mbërriti sot në Arabinë Saudite ku pritet të takohet me Mbretin Salm
Al Jazeera e Katarit bie pre e sulmeve kibernetike Rrjeti satelitor i Katarit, “Al Jazeera” është përballur me një sulm të fortë kibernetik, por mbetet sërish funksional,
Gjermania kërkon heqjen e bllokadës ndaj Katarit Gjermania ka bërë thirrje për përpjekje diplomatike për të zgjidhur një krizë në rritje rreth Katarit, e cila akuzohet n
“Ekskursioni diplomatik” i Trumpit, ikje nga problemet në vend Donald Trump e nisi rrugëtimin e parë si president jashtë kufijve në një kohë të trazuar në shtëpi. “Politico”, këtë tur
Daçiç kërcënon Francën për lirimin e Haradinajt: Do ta shihni… Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiç, thotë se vendimi i gjykatës franceze që e le të lirë Ramush Haradinaj ishte v
Ambasada ruse jep alarmin: Një grup ekstremist nga Kosova dhe Maqedonia po na vëzhgon Ambasadori rus në Tiranë Aleksandër Karpushin i është drejtuar zyrtarisht shtetit shqiptar, duke njoftuar autoritetet s