Aksident i frikshëm në “Daytona 500”, piloti në gjëndje të rëndë (VIDEO)

Aksident i rëndë në Daytona 500, që konsiderohet gara më e rëndësishme në “NASCAR Cup Series”.

Piloti Ryan Newman, i cili kryesonte garën kur kishte mbetur vetëm një xhiro nga përfundimi, u godit nga pas nga Ryan Blaney, mjaftueshëm për humbur kontrollit e makinës së tij, që ishte me shpejtësi më shumë se 300 kilometra në orë, duke u përplasur dhunshëm me murin dhe fluturuar në ajër. Më pas makina e Newman u godit nga Corey LaJoie.

Shërbimet mjekësore reaguan menjëherë, duke e dërguar me urgjencë në spitalin Halifax Medical Center pilotin e dëmtuar.

“Ryan Newman është në gjendje të rëndë, por mjekët kanë sugjeruar se plagët e tij nuk janë të rrezikshme për jetën,” – sqaruan organizatorët e NASCAR-it dhe të Roush Fenway Racing.


Shtuar 18.02.2020 10:26