Ukraina numëron humbjet e armikut: Kemi eliminuar rreth 26,000 trupa ruse që nga fillimi i pushtimit

Rreth 26,000 trupa ruse janë vrarë që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt, tha Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës në përditësimin e tij të fundit.

Gjatë ditës së kaluar, Rusia pësoi humbjet më të mëdha në drejtimin Avdiivka, në veri të qytetit ukrainas Donetsk.

Shtabi pretendon se Rusia gjithashtu ka humbur afërsisht:

-1170 tanke

-2808 mjete luftarake të blinduara

-519 sisteme artilerie

-185 sisteme raketash të shumta lëshuese

-87 sisteme luftarake kundërajrore

-199 avionë

-158 helikopterë

-1980 automjete dhe cisterna karburanti

-12 varka/prerëse

-380 drone

-41 njësi pajisje speciale dhe 94 raketa lundrimi./albeu.com

Shtuar 10.05.2022 14:06