Simeone feston 50 vjetorin, ja sukseset madhështore si lojtar dhe trajner të “El Cholo”

E marta sheh Diego Simeone të festojë ditëlindjen e tij të 50-të.

Trajneri i Atletico Madrid ka shijuar një karrierë jashtëzakonisht të suksesshme si lojtar dhe trajner, kështu që ne kemi shikuar mbi pikat kryesore të gjysmëshekullit të tij, shkruan Albeu.com, marrë nga MARCA.

“El Cholo” ishte vetëm 17 vjeç kur ai bëri debutimin me ekipin e parë, Velez Sarsfield në Argjentinë.

Pasi luajti 75 ndeshje për Velezin, ai u transferua në Itali, ku luajti 62 ndeshje për Pisën.

Mesfushori argjentinas më pas kaloi pjesën më të madhe të karrierës së tij të luajtur në disa nga klubet kryesore të Evropës midis Italisë dhe Spanjës.

Simeone luajti 73 ndeshje për Sevillan, 172 ndeshje me Atletico Madrid, 85 herë për Interin, 136 herë për Lazion dhe më pas 37 herë për Racing Club përsëri në Argjentinë.

Pas vari këpucët në goshtë si lojtar, Simeone u bë trajner te Racing Club në vitin 2006, ku ai i trainoi ata në 34 ndeshje.

Pas kësaj, ai ishte në krye të Estudiantes për 60 ndeshje, River Plate për 45 ndeshje, San Lorenzo për 50 ndeshje dhe Catania për 18 ndeshje para para 467 ndeshjeve si strajner i Atletico. Simone fitoi La Liga si lojtar ashtu edhe si trajner.

Koleksioni i medaljeve të Simeones si lojtar:

Një titull i La Liga, një Copa del Rey, një Kupë UEFA, një titull në Serie A, një Coppa Italia, një Supercoppa italiane, një Superkupë e UEFA-s, një e Kupës së Amerikës.

Si një trajner ai fitoi: Një titull i La Ligës, një Copa del Rey, një Supercopa në Spanjë, dy tituj të Europa League dhe dy Superkupa Eurpiane.

Dy gjëra që karakterizojnë Simeonen më shumë se gjithçka tjetër janë pasioni i tij për futbollin dhe dëshira e tij e vazhdueshme për tu përmirësuar.

Ai ndau një dhomë zhveshjeje me Diego Maradona dhe Ronaldo Nazario, shënoi golin kundër Albacete që e çoi Atleticon në maj, dhe madje arriti të prishë epokën e dominimit të Lionel Messit dhe Cristiano Ronaldos në 2014 kur fitoi La Liga me Atleticon. /albeu.com/


Shtuar 28.04.2020 18:09