Shitja e Pjanic te Barcelona, përfiton edhe Roma

Pjanic do të transferohet te Barça në fund të sezonit pasi një marrëveshje me vlerë Arthur Melo plus 10 milionë të tjera ishte rënë dakord kohët e fundit me Juve.

Tani, Calcio e Finanza dhe Observatori i Futbollit CIES kanë llogaritur se Roma do të përfitojë 600 mijë euro nga transaksioni.

Sipas rregullave të FIFA-s, Giallorossi ka të drejtë në një ulje të një “Pagesë të Solidaritetit” për rolin e tyre në ndihmën në zhvillimin e mesfushorit para transferimit të tij në 2016 te Bianconeri.

Në përgjithësi, 3 milionë euro – ose pesë përqind e tarifës totale të transferimit – do të ndahen midis Giallorossi, Olympique Lyon (450 mijë euro), Metz (1.05 milion euro) dhe klubit ku u rrit Schifflange (900 mijë euro).


Shtuar 7.07.2020 07:54