Shfaqja e shëmtuar e tifozëve, Bayern: Na vjen turp, do marrim masa

Një episod i shëmtuar e regjistrua ditën e djeshme në ndeshjen mes Bayern Munchen dhe Hoffenhaim. Tifozë “bavarez” shpalosën një pankartë ofenduese ndaj pronarit të ekipit vendas, Dietmar Hopp.

Kjo bëri që ndeshja të ndërpritej dy herë nga arbitri dhe të mbyllej me rreth 25 minuta vonesë, ndërsa disa herë lojtarët e Bayernit tentuan të negocionin me fansat, për heqjen e pankartës ofenduese.

Klubi bavarez, që ka një imazh mjaft të mirë dhe korrekt, ka reaguar ashpër sot nëpërmjet presidentit të Këshillit të Administrimit, duke kërkuar ndjesë ndaj Dietmar Hopp dhe duke premtuar marrjen e masave të menjëhershme, që ngjarje të tilla të mos përsëriten.

“Të gjithë ne të FC Bayern jemi ende të zhgënjyer nga incidentet e djeshme në Hoffenhaim. Na vjen turp për sjelljen e disa të ashtuquajturve fansa, të vendosur në këndin e rezervuar për tifozët e Bayernit. Dietmar Hopp u ofendua nga një pankartë e hapur nga njerëz anonimë dhe frikacakë. Gjithë sa ka ndodhur dje është një nga gjërat më të ulëta, ndaj në emër të të gjithë klubit bavarez, ne i kërkojmë ndjesë Dietmar Hopp. Në ditët në vijim do të takohemi dhe do të marrim të gjitha masat e mundshme, që të mos lejojmë që një fushatë e tillë ,e padenjë, të përsëritet herë tjetër. Gjithashtu do të përdorim të gjitha mjetet në dispozicion për të vepruar kundër atyre që kanë diskredituar Bayernin dhe futbollin gjerman”, tha Herbert Heiner nga FC Bayern Munchen.


Shtuar 1.03.2020 14:18