Pse Rashica nuk luajti fare ndaj Mainz?

Werder Bremen ka luajtur ndeshjen vendimtare ndaj Mainzit të shtunën, ndeshje që në fund u humb me rezultat 3-1.

Por ajo që çuditi të gjithë adhuruesit e klubit dhe mediat gjermane ishte lënia në stol e Milot Rashicës, golashënuesit më të mirë këtë edicion të Werderit.

Ylli kosovar u la në stol për gjatë 90 minutave dhe në asnjë moment trajneri Florian Kohfeldt nuk e ftoi për tu aktivizuar.

Në fakt trajneri gjerman Kohfeldt e ka mbrojtur gjatë gjithë kohës Rashicën, por pas ndeshjes së djeshme e ka kritikuar atë duke zbuluar edhe arsyen pse e la në bankë.

“E kam parë Milotin në ndeshjet e fundit dhe ai nuk ndërmori asnjë aksion të rrezikshëm në takimet kur luajti nga fillimi”, tha Kohfeldt duke sulmuar Rashicën për mos angazhim në ndeshjet e fundit.

“Shpresoja që për një moment loja të bëhej më e hapur për ne dhe ta inkuadroja Milotin për ta përdorur shpejtësinë e tij, por kjo gjë nuk ndodhi. Nuk funksionoi asgjë, unë vetëm kështu mund ta shpjegoj”, deklaroi i dëshpëruar tekniku gjerman.

Në anën tjetër mediat gjermane kanë raportuar se mosaktivizimi i Rashicës ka të bëjë me transferimin e tij të ardhshëm.

Në Gjermani janë të bindur se reprezentuesi i Kosovës ka një marrëveshje me RB Leipzig për ta zëvendësuar Timo Wernerin që ka kaluar te Chelsea.

23-vjeçari këtë edicion ka zhvilluar 31 ndeshje mes kampionatit dhe Kupës së Gjermanisë, duke shënuar 10 gola e duke bërë gjashtë asistime.

Në rast se Werder Bremen bie nga elita e futbollit gjerman javën e ardhshme, atëherë Rashciës do t’i aktivizohet klauzola e largimit për vetëm 15 milionë euro nga klubi aktual.


Shtuar 21.06.2020 15:50