AS: Operacioni Mbappe, Real Madrid dhe PSG në tension (VIDEO)

Në muajt e fundit ka pasur disa sherre publike mes dy klubeve për të ardhmen e francezit. Francezi është ëndrra e Real Madridit, ai dëshiron që ai të jetë lojtari i Realit dhe Zidane po bën të pamundurën që ta afrojë, shkruan Albeu.com, marrë nga “AS”.

Por maturia e viteve të tjera për shkak të miqësisë së Florentino me Al Khelaifi, president i PSG dhe respektimin e tij për Sheik Tamim bin Hamad Al-Thani, pronar i klubit francez (Madridi erdhi të lëshojë një deklaratë ku mohon çdo negociatë me Mbappe dhe Neymar), i ka dhënë rrugë tjetër ngjarjeve dhe përplasjeve në distancë.

Përpjekjet do të përqendrohen në goditjen e vitit të ardhshëm, një vit para përfundimit të kontratës së Mbappe, pra në 2022.

PSG është i vetëdijshëm për skenarin dhe e di se në Madrid kanë besim se lojtari nuk rinovon dhe kështu e shtyjnë klubin francez në negociata.

Por, siç boton “AS” këtë të mërkurë, drejtori sportive, Leonardo nuk dëshiron ta shesë, teksa preferon që ai të largohet i lirë në vitin 2022 në vend se të pranojë një ofertë në verën e vitit 2021, për çfarëdo lloj shume.

Braziliani është këmbëngulës kur përmend Operacionin Mbappe. Fjalimet e tyre paraqesin përshkallëzimin e ngushtësisë që filluan të dy klubet në fillim të këtij sezoni.

Ishte Zidane, i cili ndau ndeshjen më 5 nëntor, duke lënë mënjanë çdo pretendim:

“Lojtari do të vendosë të ardhmen e tij dhe atë që do të bëjë. Për momentin ai është një lojtar i PSG, por ai gjithmonë ka thënë se është një ëndërr për të luaj për Real Madrid”, tha Zidane.

Reagimi i Leonardos, ishte i menjëhershëm. Një ditë më vonë, pas ndeshjes së Ligës së Kampioneve kundër Club Bruges, ai tregoi zemërimin e tij për flirtimin e Zidane dhe u përgjigj: “Sinqerisht, më shqetëson pak.

“Nuk është koha për të folur për ëndrrat dhe gjithçka që duhet ta ndalosh atë. Mbappe është shumë i rëndësishme për ne dhe nuk është koha për ta destabilizuar atë. Ai është lojtari më i mirë francez, kampion botëror, dhe një nga më të mirët në botë. Ai ka dy vjet e gjysmë kontratë me ne”, tha Leonardo.

Zidane i dha fund asaj përplasje në distancë, duke këmbëngulur: Unë thashë vetëm atë që dëshiron lojtari. Pastaj të gjithë mund të thonë atë që duan”.

Përplasja Tuchel-Mbappe:

Leonardo duhej të merrte masa dhe organizoi një takim për tre për të qetësuar gjërat. Një takim i zbuluar nga Le Parisien, i cili la të kuptohej se marrëdhënia midis Mbappe dhe Tuchel ishte në një pikë të vështirë.

Madridi vëzhgoi situatën duke fërkuar duart, kur erdhi pushimi për COVID-19, efektet e të cilit në ekonominë e klubit do të bëjnë që tregu i transferimeve të përqafojë shtrëngimet dhe të detyrojë Madridin të shtyjë një operacionin.

Ndërkohë PSG preferon të rrezikojë dhe ta lërë të shkojë falas në vitin 2022 te Reali. /albeu.com/


Shtuar 22.04.2020 20:48