Nga Chamartin te Di Stefano, ja 7 stadiumet që ka luajtur Reali (FOTO LAJM)

Me konfirmimin e rifillimit të futbollit spanjoll, Real Madrid mund të fillojë të përdorë stadimiun “Estadio Alfredo di Stefano” në Valdebebas si vendin e tyre të shtëpisë, marrë nga MARCA, shkruan Albeu.com.

Ky do të bëhet stadiumi i shtatë që Real Madrid e kanë përdorur për të luajtur ndeshje zyrtare të La Ligës në historinë e tyre.

Në 1928/29 , sezoni inaugurues i ligës spanjolle Real Madrid zhvilloi ndeshjet e tyre në shtëpi në Estadio Charmartin.

Para kësaj, ata kishin dy shtëpi: Estadio O’Donnell dhe Velodromo de Ciudad Lineal.

Estadio Charmartin kishte një kapacitet fillestar prej 15,000, i cili përfundimisht u rrit në 25,000. Real Madrid luajti gjithsej 163 ndeshje në atë stadium, me 119 fitore, 22 barazime dhe 22 humbje.

Në vitet 1940, presidenti i klubit Santiago Bernabeu pa nevojën për një stadium shumë më të madh dhe filloi ndërtimin e Nuevo Estadio Charmartin.

Real Madrid ka luajtur ndeshjet në shtëpi në Estadio Metropolano të Atletico Madrid.

Në 17 ndeshje të ligës, përgjatë sezoneve 1946/47 dhe 1947/48, Los Blancos regjistroi dhjetë fitore, tre barazime dhe pesë humbje.

Nuevo Charmartin u hap për publikun më 14 dhjetor 1947 me një ndeshje miqësore kundër portugeze të Belenenses.

Në atë ndeshje, sulmuesi Sabino Barinaga shënoi golin e parë në stadiumin e ri pasi Real Madrid fitoi 3-1.

Stadiumi kishte një kapacitet të përgjithshëm prej 75,000 vendesh teksa emri iu vendos, Nuevo Charmartin.

Madridi luajti 104 ndeshje në La Liga, me 75 fitore, 17 barazime dhe 12 humbje.

Në vitin 1955, emri i stadiumit u ndryshua në “Estadio Santiago Bernabeu” për nder të presidentit legjendar dhe deri në këtë kohë kapaciteti ishte rritur në 120,000.

Real Madrid ka luajtur 1147 ndeshje të ligës në atë stadium, me 892 fitore, 163 barazime dhe 92 humbje.

Për çudi, Madridi ka luajtur ndeshje në shtëpi në dy stadiume të tjera spanjolle. Në 1982-83, një sanksion nënkuptonte se Real Madrid ishte i detyruar të luante një ndeshje në shtëpi kundër Las Palmas në Estadio Jose Rico Perez të Alicante, Los Blancos mposhti skuadrën ng Kanare 1-0.

Në 1993-94, një tjetër sanksion panë Madridin humbje Rayo Vallecano 5-2 në një ndeshje shtëpiake të luajtur në Estadio Vicente Calderon, një lojë e cila ishte ndoshta performanca më e mirë e Robert Prosinecki në fanellën e bardhë. /albeu.com/


Shtuar 21.04.2020 16:43