Morata, Jese, Llorente dhe De Tomas … Biznes i madh nga akademia e Real Madrid

Vlera e Hakimit ka arriti deri në pesë milion euro kur ai la Madridin në vitin 2018, por tani ai kushton plot 60 milion euro, shkruan Albeu.com, marrë nga MARCA.

Nëse shitet ai do të bëhet lojatri i dytë më i shtrenjtë i Los Blancos, pas Morarës kur Chelsea shpenzoi 66 milion euro në në 2017.

Morata ka qenë më i shtrenjtë i Madridit pasi e kanë shitur dy here, teksa Juventus pagoi 22 milion euro për të në vitin 2014.

Klubi gjithashtu shiti Marcos Llorente te Atletico Madrid për 30 milion euro verën e kaluar, si dhe duke e lënë Raul de Tomas të largohej për në Benfica në këmbim të 20 milion eurove.

Edhe prej Mario Hermoso gjithashtu klubi fitoi 12.5 milion euro ndërsa ai u bashkua me Espanyol teksa Los Blancos mbante 50 përqind të të kartonit të tij.

Megjithëse këtë verë ata shtuan tetë milion euro për Mariano Diaz dhe 10 milion euro për Omar Mascarell në Schalke për paratë e mëdha që Chelsea shpenzoi në Morata.

Ndërkohë edhe Jese Rodriguez që u ble nga Paris Saint-Germain për 25 milion euro./albeu.com/


Shtuar 22.04.2020 18:39