Marca: A është ky viti i Atletico Madrid?

Atletico Madrid ka shkuar 3 herë afër ngritjes së Kupës Evropiane, por ka humbur çdo here, shkruan Albeu.com, marrë nga Marca.

Asnjë klub tjetër në kontinent nuk ka qenë garues në turneun më prestigjioz të Evropës tre herë pa e fituar kurrë atë.

Sidoqoftë, kjo mund të ndryshojë në sezonin 2019/20 pasi Atletico ka një mundësi të shkëlqyeshme.

Ai gjunjëzuan kampionët në fuqi të Liverpool midis Anfield Road dhe tani në çerekfinale do të përballen me RB Leipzig

RB Leipzig përfundoi i treti në Bundesligë dhe janë një ekip cilësor, por ata do të jenë pa Timo Ëerner pasi ai do të jetë pjesë e Chelsea deri në kohën kur Rifillon Champions League.

Duke gjykuar se ai shënoi 34 gola në 45 ndeshje këtë fushatë, kjo është një humbje e madhe për palën gjermane.

“Gjithmonë do të takoni ekipe të mira në fazën çerekfinale dhe çështja është këtu. Jam i sigurt se do të jetë një ndeshje garuese, dhe me secilën skuadër do të kemi gjasa prej 50 për qind për të kaluar tutje”, ka thënë Simeone.

Edhe nëse trajneri e konsideron këtë një barazim 50-50, jo të gjithë tifozët e Atleticod do të të ndjehen në të njëjtën mënyrë dhe disa do të shikojnë përpara.

Nëse Los Colchoneros përparojnë, ata do të takohen me Atalanta ose Paris Saint-Germain në gjysmëfinale, duke shmangur peshat e tjera të rënda si Real Madrid, Barcelona, Juventus ose Bayern Munich.

Atalanta do të sillte një vrull të jashtëzakonshëm dhe do të ishte një kundërshtar i ashpër, por ata kanë mungesë përvoje në këtë nivel.

PSG gjithashtu nuk kanë arritur në katërshen e fundit në vitet e fundit, plus skuadra e Ligue 1 nuk ka luajtur që nga muaji Mars deri kur dhe u pezullua Ligue One.

Atletico Madrid mund të fillojë të ëndërrojë lavdinë e Champions League. Ky mund të jetë viti i tyre. /albeu.com/


Shtuar 10.07.2020 17:17