Ku janë sot futbollistët më premtues së dekadës së fundit?

Një dekadë më parë, futbolli ishte ende i panjohur me çmimet astronomike të transferimeve.

Inter fitonte Ligën e Kampionëve, Manchester United dominonte Anglinë, ndërsa Barcelona vazhdonte me futbollin e saj të bukur.

Atë kohë, ishin edhe disa lojtarë të rinj që kishin dalë në skenë e që ishin nën moshën 21 vjeçare, ku cilësoheshin si e ardhmja e futbollit.

Disa nga ata sot vazhdojnë të luajnë në nivele të larta, por ka edhe nga ata që karriera nuk shkoi në mënyrën më të mirë.

Në këtë listë janë emra si Neymar, Romelu Lukaku dhe Xherdan Shaqiri.

Alexandre Pato| (Milan – Sao Paulo)

Mario Balotelli| (Inter – Brescia)

Gareth Bale| (Tottenham – Real Madrid)

Philippe Coutinho| (Inter – Bayern Munich)

Neymar| (Santos – PSG)

Romelu Lukaku| (Anderlecht – Inter)

Giovani dos Santos (Tottenham – America)

Toni Kroos (Leverkusen / Bayern // Real Madrid)

Xherdan Shaqiri (Basel // Liverpool)

Carlos Vela (Arsenali // LAFC)

Thomas Müller (Bayern // Bayern)

Jordan Henderson (Sunderland // Liverpool)

Federico Macheda (Man. United // Panathinaikos)

Mario Götze (B. Dortmund // B. Dortmund)

Javier Pastore (Palermo // Roma)


Shtuar 27.04.2020 15:05