Kriza financiare, këto janë lojtarët që mund të merren falas

Sezoni futbollistik ka rifilluar në shumicën e vendeve, pas pandemisë së Covid-19. Nën masa të rrepta mjekësore, pa praninë e tifozëve dhe me kushtëzime të tjera prej infeksionit, futbolli po luhet sërish në fushat e blerta.

Disa liga u mbyllën para kohe, duke zbuluar edhe verdiktet përkatëse, por shumica e tyre, sidomos në Europë, nuk pranuan kësi zgjidhjesh në tavolinë. Krahas objektivave në lojë, që synohen në rang kombëtar dhe kontinental, klubet kanë edhe synime të tjera në merkato.

Pra, do të synojnë të përforcohen, sipas mundësive të reja, të diktuara nga kriza e Covid-19. Me gjasë do të tentohen shumë shkëmbimet, duke evituar paratë “cash”, por ka mjaft emra që dalin të lirë në fund të sezonit aktual.

Që nga Thiago Silva deri te David Silva, David Luiz, Edinson Cavani etj., janë jo pak lojtarë me potencial, që mund të merren falas, me kosto zero. Më poshtë mund të njiheni me të gjithë emrat, moshën, rolin që mbajnë në fushë klubin ku aktivizohen dhe vlerën e tregut aktualisht:

Thomas Meunier (28 vjeç)

Mbrotës i djathtë i PSG – Vlera e tregut: 24 milionë euro

Willian (31 vjeç)

Anësor i djathtë i Chelsea – Vlera e tregut: 22.5 milionë euro

Edinson Cavani (33 vjeç)

Qendërsulmues i PSG – Vlera e tregut: 20 milionë euro

Dries Mertens (33 vjeç)

Qendërsulmues i Napolit – Vlera e tregut: 20 milionë euro

Ryan Fraser (26 vjeç)

Anësori i majtë i Bournemouth – Vlera e tregut: 17.5 milionë euro

Malang Sarr (21 vjeç)

Mbrojtësi qendror i Niza – Vlera e tregut: 16 milionë euro

Jan Vertonghen (33 vjeç)

Mbrojtësi qendror i Tottenham – Vlera e tregut: 14.5 milionë euro

Artem Dzyuba (31 vjeç)

Qendërsulmuesi i Zenit – Vlera e tregut: 13 milionë euro

Layvin KurzaWa (27 vjeç)

Mbrotësi i majtë i PSG – Vlera e tregut: 12 milionë euro

David Silva (34 vjeç)

Mesfushori i Manchester City – Vlera e tregut: 12 milionë euro

David Luiz (33 vjeç)

Mbrojtësi qendrore i Arsenalit – Vlera e tregut: 12 milionë euro

Tanguy Kouassi (18 vjeç)

Mbrojtësi qendror i PSG – Vlera e tregut: 11 milionë euro

Mario Götze (28 vjeç)

Mesfushori i Borussia Dortmund – Vlera e tregut: 10.5 milionë euro

Adam Lallana (32 vjeç)

Mesfushori i Liverpool – Vlera e tregut: 9.5 milionë euro

Giacomo Bonaventura (30 vjeç)

Mesfushori i Milanit – Vlera e tregut: 9.5 milionë euro

José Callejón (33 vjeç)

Anësori i djathtë i Napolit – Vlera e tregut: 9.5 milionë euro

Pedro (32 vjeç)

Anësori i djathtë i Chelsea – Vlera e tregut: 9.5 milionë euro

Benjamin Stambouli (29 vjeç)

Mbrojtësi qendror i Schalke 04 – Vlera e tregut: 9.5 milionë euro

Jeff Hendrick (28 vjeç)

Mesfushori i Burnley – Vlera e tregut: 9 milionë euro

Nathaniel Clyne (29 vjeç)

Mbrojtësi i Liverpool – Vlera e tregut: 8 milionë euro

Daler Kuzyaev (27 vjeç)

Mesfushori i Zenit – Vlera e tregut: 8 milionë euro

Janik Haberer (26 vjeç)

Mesfushori i Freiburgut – Vlera e tregut: 8 milionë euro

John Lundstram (26 vjeç)

Mesfushori i Sheffield – Vlera e tregut: 8 milionë euro

José Luis Palomino (30 vjeç)

Mbrojtësi qendror i Atalanta – Vlera e tregut: 8 milionë euro

Cedric Soares (28 vjeç)

Mbrojtësi i djathtë i Southampton – Vlera e tregut: 8 milionë euro

Japhet Tanganga (21 vjeç)

Mbrojtësi qendror i Tottenham – Vlera e tregut: 7.2 milionë euro

Robin Knoche (28 vjeç)

Mbrojtësi qendror i Wolfsburgut – Vlera e tregut: 6.5 milionë euro

Nampalys Mendy (27 vjeç)

Mesfushor difensiv i Leicester – Vlera e tregut: 5.5 milionë euro

Adil Aouchiche (17 vjeç)

Mesfushori i PSG – Vlera e tregut: 5.4 milionë euro

Thiago Silva (35 vjeç)

Mbrojtësi qendror i PSG – Vlera e tregut: 4.8 milionë euro

Ezequiel Garay (33 vjeç)

Mbrojtësi qendror i Valencias – Vlera e tregut: 4.8 milionë euro

Mikel San José (31 vjeç)


Shtuar 18.06.2020 13:25