Futbollistët më të mirë në histori të 20 shteteve botërore

Ndër vite, shtetet e mëdha të Botës kanë prodhuar futbollistë të niveleve të larta që e kanë zbukuruar lojën më të popullarizuar në glob.

Secili shtet ka legjenda, ndonjë kombëtare më pak por ndonjë tjetër më shumë, shkruan Indeksonline.

“Givemesport” ka zgjedhur futbollistët më të mirë në histori të 20 shteteve të ndryshme të Botës.

Belgjikë – Eden Hazard

Ylli i Real Madrid ka zhvilluar 104 ndeshje më Kombëtaren dhe ka shënuar 30 gola.

Francë – Zinedine Zidane

Zidane padyshim është futbollisti më i mirë që ka pasur Franca. Ai shënoi dy gola në finalen e 1998 kundër Brazilit. Ai e ndihmoi kombëtarën të fitoj Europianin dy vjet më vonë dhe arriti në finale në vitin 2006 ku edhe shënoi kundër Italisë.

Brazil – Pele

Tre Kupa të Botës dhe mbi 1000 gola në karrierë.

Angli – Sir Bobby Charlton

Ai ndihmoi Anglinë të fitonte Kupën e Botës me 1966 dhe fitoi Topin e Artë në të njejtin vit. Në 106 ndeshje për Kombëtarën Charlton ka shënuar 49 gola.

Uruguai – Enzo Francescoli

Mesfushori luajti 73 herë për Uruguajin, duke i ndihmuar ata të fitojnë tre Copa America të ndryshme.

Portugali – Cristiano Ronaldo

700 gola në karrierë, pesë Liga të Kampionëve dhe pesë Topa të Artë.

95 gola në 162 paraqitje për vendin e tij duke i ndihmuar ata të fitojnë Euro 2016 dhe UEFA Nations League League.

Kroacia – Luka Modric

Katër triumfe të Ligës së Kampionëve me Real Madridin duke fituar një herë Topin e Artë.

126 ndeshje me Kroacinë duke fituar medaljen e argjent në Kupën e Botës 2018 në Rusi.

Spanjë – Andres Iniesta

Andres Iniesta është një nga futbollistët që ka fituar të gjithë titujt e mundshëm si me klubin ashtu edhe me kombëtarën.

Ishte pjesë e skuadrës spanjolle që fitoi Euro 2008, Kupa Botërore 2010 dhe më pas Euro 2012.

Argjentina – Lionel Messi

Lionel Messi konsiderohet si lojtari më i mirë në histori të futbollit. Në Argjentinë ai ka një rivalitet me Diego Maradonën për më të mirin. Karriera e Messit padyshim më e mira përkundër që Maradonia ia ka sjellë Kupën e Botës në Argjentinë.

Kolumbi – Carlos Valderrama

Valderrama është kujtuar shpesh për flokët e tij të jashtëzakonshëm – por ai ishte gjithashtu një lojtar i jashtëzakonshëm.

Meksika – Hugo Sanchez

208 gola në 283 paraqitje për Real Madrid dhe është golashënuesi i katërt në historinë e La Liga. Ai luajti në tre Kupa Botërore dhe ishte pjesë e skuadrës meksikane që arriti në çerekfinalen e Kupës së Botës 1986.

Holanda – Johan Cryuff

Gjenialiteti i tij është shembull për gjeneratat e shumta. Ai ishte “koka” si në Ajax, Barcelonë dhe në Kombëtaren e Holandës. Ai ka fituar tri herë Topin e Artë.

Zvicra – Chapuisat Stephane

Sulmuesi luajti 103 herë për Zvicrën dhe i përfaqësoi në Kupën e Botës 1994 dhe Euro 1996 dhe 2004.

Danimarka – Michael Laudrup

Laudrup fitoi tituj të ligës me Ajax, Barcelona, ​​Real Madrid dhe Juventus. Pasi bëri 104 paraqitje për kombin e tij, ai u emërua zyrtarisht futbollisti më i mirë danez i të gjitha kohërave i votuar nga Shoqata Daneze e Futbollit.

Itali – Paolo Maldini

Ai mund të mos ketë fituar një trofe ndërkombëtar, por Maldini ka luajtur 126 herë për Italinë – i treti në historinë italiane. Gjatë 902 paraqitjeve të tij për në Milano, ai fitoi shtatë tituj të ligës dhe fitoi pesë Kupa Evropiane / Champions League. Një nga mbrojtësit më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Gjermani – Franz Beckenbauer

Ai përfaqësoi Gjermaninë Perëndimore në 103 ndeshje në tre Kupa të ndryshme botërore, duke e fituar atë në 1990 dhe fitoi dy Topa të Artë.

Kili – Figueroa Elias

Ai përfaqësoi Kilin në tre Kupa të Botës 1966, 1974 dhe 1982 dhe njihet si një nga mbrojtësit më të mirë në historinë e futbollit.

Suedia – Zllatan Ibrahimovic

31 trofe në Suedi, Hollandë, Itali, Spanjë, Francë dhe Angli për një nga personazhet më të mëdhenj që futbolli ka parë ndonjëherë. Emëruar në UEFA Ekipi i Vitit në katër raste dhe ka shënuar 62 herë në 116 paraqitje për vendin e tij. Ende i fortë edhe në moshën 38 vjeçare.

Peru – Teofilo Cubilas

Ishte pjesë e Perusë që fitoi Kopën e Amerikës në 1975 dhe i ndihmoi ata të arrinin në çerekfinalen e Kupës së Botës në Kupën Botërore 1970 dhe përsëri në 1978.

Senegal – Sadio Mane

Mane e ka vendosur veten si një nga lojtarët më të mirë në futbollin botëror në Liverpool.

Pas lëvizjes së tij nga Southampton në vitin 2016, Mane ka shënuar 68 herë për Reds dhe kontribuoi në triumfin e tyre në Champions League sezonin e kaluar. Ai është vetëm 10 gola larg të bërit golashënues kryesor të Senegalit.


Shtuar 31.05.2020 19:19