Drogba ofron spitalin e tij në Bregun e Fildishtë për të luftuar koronavirusin

Didier Drogba ka ofruar shërbimet e spitalit të tij në Bregun e Fildishtë për të ndihmuar në luftën kundër koronavirusit, shkruan Albeu.com.

Ish-spitali i sulmuesit Chelsea në Abidjan, kryeqyteti ekonomik i vendit, do të përdoret si një qendër zbulimi për COVID-19.

Drejtori i fondacioni që administron klinikën, Mariam Breka, përmendi që tani i takon shtetit që ta bëjë qendrën funksionale.

Autoritetet treguan të enjten e kaluar se ata kishin për qëllim të nisë një strategji të zbulimit COVID-19 me 13 qendra të marrjes së mostrave në të gjithë vendin.

Sipas shifrave zyrtare, ka 533 raste pozitive të koronavirusit në Bregun e Fildishtë, dhe pesë vdekje. /albeu.com/


Shtuar 13.04.2020 21:49