15 talentët që Messi mendon se do të dominojnë botën e futbollit

Lionel Messi është padyshim njëri ndër më të mirët në histori të futbollit, mirëpo nuk ka shumë koha para se të pensionohet nga futbolli.

Ylli argjentinas ka thyer rekordin me fitimin e gjashtë Topave të Artë, derisa ka shënuar 627 gola në 718 paraqitje për Blaugranasit.

Por, 32-vjeçari ishte i ftuar në një intervistë nga FIFA ku është dashur të emërojë 15 talentët që sipas tij do të bëhen më të mirët në botë.

Argjentinasi ka shkruar nga një fjalë për çdo 15 talentët:

Trent Alexander-Arnold – “Një mbrojtës i cili është mbresëlënës që ecën përpara në sulm, është e ardhmja”.

Christian Pulisic – “Ai ka ekuilibër dhe shkathtësi të madhe”.

Mason Mount –”Pasi e kam shikuar atë duke luajtur ai ka potencialin të jetë një nga më të mirët”.

Phil Foden – “Ai di të bëjë gjëra të mahnitshme në lojë. Ai ka një talent të madh.”

Jadon Sancho – “Aftësia e tij për të dribluar mbrojtësit është mbresëlënëse.”

Luka Jovic – “Një lojtar magjik që e bën të pamundurën, të mundshme”.

Kai Havertz – “Lëvizjet e tij para golit janë aq mbresëlënëse për një lojtar kaq të ri”

Eder Militao – “Një talent fenomenal dhe një konkurrencë e ashpër”.

Ousmane Dembele – “Ritmi i tij është i frikshëm në stërvitje”.

Houssem Aouar – “Ai është gjithmonë i qetë me topin në këmbët e tij me një cilësi të shkëlqyer teknike”.

Frenkie de Jong – “Një nga pasuesit më të realizuar që kam parë ndonjëherë për moshën e tij”.

Joao Felix – “Një nga lojtarët më të ri dhe emocionues në botë tani”.

Kylian Mbappe – “Ai është kaq i shpejtë dhe ai mund të përfundojë rastet. Shumë i rrezikshëm”.

Joshua Kimmich – “Një mbrojtës shumë i talentuar i cili ofron kaq shumë asistime”.

Benjamin Pavard – “Një mbrojtës i stilit të lartë që mund të godasë një top aq mirë”.


Shtuar 31.03.2020 12:11