U kërkua mbi 130 vite burg: Kush janë shqiptarët që i vunë flakën Viterbos

Për shkak të pezullimit të seanca gjyqësore për shkak të koronavirusit, në Romë do të nisë gjykimi nesër ndaj personave të akuzuar për krijimin e një grupi mafioz.

Bëmat e tyre u diskutuan gjerësisht gjatë dy seancave dëgjimore të 27 dhe 28 majit në Viterbo për tre të pandehurit Erasmi-Pecci-Pavel, të cilët i janë nënshtruar një procesi gjyqësor të zakontë.

Ata u arrestuan në kuadër të operacioni “Erostrato”, i cili vitin e kaluar çmontoi një bandë kriminelësh italo-shqiptarë që i vunë zjarrin Viterbos midis 2017 dhe 2018. Nga aksioni i antimafias, u arrestuan 10 persona më 25 janar 2019.

Për ta, më 10 shkurt, pavarësisht zbritjes së një të tretës së dënimit, prokurorët Fabrizio Tucci dhe Giovanni Musarò kërkuan dënime totale prej 135 vjet burgim. Duke filluar nga njëzet vjet secili për shefat Giuseppe “Peppino” Trovato dhe Ismail “Ermal” Rebeshi, të mbrojtur përkatësisht nga avokatët Giuseppe Di Renzo dhe Roberto Afeltra.

Ndërkohë, për Spartak “Ricmond” Patozi u kërkuan 16 vite burg, Shkëlzen “Zen” Patozi, 14 vjet burg, për Gazmir “Gas” Gurguri, 10 vjet e 8 muaj si dhe për Sokol Dervishi, “Codino”, i penduari i drejtësisë u kërkuan 8 vite burg. Nga 9 deri në 14 vite burg u kërkuan edhe pjesëtarë të tjerë të grupit, një rumunë dhe disa italianë.

Përveç burgimit, prokuroria ka kërkuar edhe tre vite dënim me provë për Rebeshin, Gurgurin, Spartak Patozin si dhe për tre pjesëtarë të tjerë të grupit.

Avokati i sulmuar

“Unë kam për të marrë avokatin që më hodhi poshtë topat e mi,” tha Found me shaka, pa e ditur që po përgjohej. Në mesin e sulmeve që bënë titujt më të mëdhenj, Audi Q5 iu vu zjarr në kopshtin e shtëpisë së avokatit Roberto Alabamaiso, presidenti aktual i dhomës kriminale në Viterbo, i cili me partnerin e tij është bërë palë civile në proces.

Ishte rreth ora 2,45 e natës ndërmjet 26 dhe 27 korrikut 2017 kur, në vilën në Strada Querciaiolo, alarmi u fik dhe heshtja e natës u trondit nga shpërthimet e shumta dhe të forta të makinës që çuan në plasjen e gomave dhe thyerjen e xhamave.

“Lehja e qenve na zgjoi – tha avokati Alabamaiso- “Ne shikuam duke menduar për hajdutët dhe pamë që makina ishte në flakë”.

“Ishte një kërcënim, por ne nuk e dinim se çfarë fshihet pas tij. Ka hipoteza, emra. Makina ishte e rrethuar plotësisht nga flakët katër metra të larta, të cilat gjithashtu dogjën një pemë “, tha ai.

Doli se Alabamaiso kishte përfaqësuar një grua në gjyq, në të cilin u akuzua shefi i grupit. Kjo ishte një hakmarrje. Sipas prokurorëve Fabrizio Tucci dhe Giovanni Musarò, sulmi u krye nga bashkëpunëtorët Sokol Dervishi dhe Gazmir Gurguri.

“Rebeshi, një arkitekt që nuk shikon askënd në fytyrë”

Kalojnë disa muaj dhe menjëherë pas festave të fundvitit, natën mes 4 dhe 5 janarit 2018, një zjarr shkatërron dymbëdhjetë vetura të parkuara në oborrin e një dyqani të madh të Rinaldo Della Rocca, ku flakët u përhapën gjerësisht, duke djegur edhe tre vetura të tjera në një biznes tjetër fqinj.

Della Rocca, është një nga të parët që zyrtarizoi dyshimet e tij ndaj hetuesve – anëtar i bordit provincial të Silb, bashkimit italian të klubit të vallëzimit të Fipe. Ishte një kërkesë e refuzuar ndaj Rebeshit ajo që kishte shkaktuar zjarrin.

Della Rocca tha për Rebeshin: “Është një gur i fortë, nuk shikon njeri. Nëse ai duhet të bëjë diçka, ai nuk merr parasysh rregullat ose marrëdhëniet me njerëzit dhe vazhdon rrugën e tij, madje edhe në mënyrë të paligjshme. Ai gëzon një reputacion të keq në Viterbo. Ai drejton klubin e natës Range dhe bën tregti me makina që i eksporton”.

“Një gjest që nuk do të ndalojë askush, aq më pak të nënshtruarit dhe kush nuk do të frikësohet, përkundrazi, do t’i forcojë dëshirën për të vazhduar”, shtoi ai.

“Ata donin të më godisnin mua dhe biznesin tim”

“Ata donin të më godisnin mua dhe biznesin tim”. As sipërmarrësi Roberto Grazini nuk ka pasur ndonjëherë dyshime për origjinën dashakeqe të zjarrit midis 7 dhe 8 janarit 2018, në parkingun në Piazzale Porsenna, në Santa Barbara, i cili përpiu një kamion Iveco të kompanisë së tij të transportit, duke përfshirë gjithashtu një kamion kinez me vinç, ndërsa tre automjete të tjera u shpëtuan, pasi ishin spërkatur me benzinë.

Sipas hetuesve, Shkëlzen Patozi dhe një italian (Giuseppe “Peppino” Trovato), pjesëtar i grupit të arrestuar, ishin ata që i vunë flakën makinave. “Ata që filluan zjarrin donin t’i digjnin edhe ato, por nuk kishin kohë. Ndoshta sepse ai pati një aksident me flakët ”, tha biznesmeni dy ditë më vonë. Atë mbrëmje, sipas asaj që doli nga përgjimet, Trovato do të kishte raportuar djegie të shkallës së parë dhe të dytë në fytyrë dhe duar, gjë që e detyroi atë të kontaktonte një dermatolog, i cili i tregoi atij të kryente kirurgji plastike për të zvogëluar pasojat e zjarrit.

Mjeku, duke ndjerë përfshirjen në sulme, i frikësuar shumë, do të refuzojë ta ndihmojë më tej. Biznesmeni Grazini, pasi dëgjoi nga hetuesit, menjëherë tha se në Viterbo ishin duke u bërë përpjekje për të destabilizuar më shumë sektorë ekonomikë për të imponuar një kontroll në stilin e qartë mafioz. /Panorama


Shtuar 1.06.2020 19:37