Sulmi me armë para hotelit, lihen në burg tre autorët kryesorë

Tre prej autorëve kryesorë të sulmit me armë zjarri në drejtim të hotel “Voloreka” janë lënë në burg.

Gjykata e Tiranës ka rivlerësuar masat e sigurimit për Anterio Kaloshin, Meardi Berberin, dhe Ervin Kalaja, të cilët i ka lënë në arrest me burg.

Bëhet e ditur se Kaloshi është mik i Orges Bilbili, i cili akuzohet se ka realizuar edhe sulmin në fjalë, ndërsa ishte në shoqërinë e tij kur u arrestua.

Mbi ta rëndon akuza për armbajtje pa leje, kundështim të policisë, falsifikim dokumentesh. Arrestimi i tyre u bë në datën 3 gusht, në Tiranë, ndërsa çështja kaloi në kryeqytet pasi Gjykata e Pogradecit shpalli moskompetencë.

Gjatë kontrollit të ushtruar në ambientet e një garazhi atyre iu gjetën e sekuestruan në cilësinë e provës materiale 4 armë zjarri tip pistoletë, 1 armë gjuetie, 1 thikë, krehra, sasi municioni luftarak, të cilat i posedonin pa leje, dokumente të dyshuara si të falsifikuara, sasi monetare në lek dhe euro.


Shtuar 18.09.2020 15:29