Sot vranësira në të gjithë vendin, si pritet të jetë moti gjatë fundjavës

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të cilat do të sjellin një mot të vranët në të gjithë territorin. Gjatë pasdites vranësirat do të intensifikohen duke sjellë reshje, ku në zonat e thella malore reshjet do jenë në formën e dëborës. Sipas parashikimit të motit dita e diel pritet të jetë me kthjellime, ndërsa të hënën pasdite rikthehen reshjet.

Sipas Meteoalb, temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë ku do të variojnë: në zonat malore, nga -1ºC në 11ºC, në zonat e ulëta nga 04ºC në 17ºC dhe në zonat bregdetare nga 08°C në 18ºC.

Era do të fryejë në drejtim Jugor, ndrësa forca e valëzimit në det pritet të jetë deri në 6 ballë.

Në Kosovë moti do të jetë i kthjellët me alternime vranësirash të cilat do të sjellin reshje në të gjithë territorin. Temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë ku do të variojnë: në zonat malore nga 01ºC deri në 11ºC dhe në zonat e ulëta nga 05ºC në 12ºC.


Shtuar 6.03.2020 07:10