40 njerëz vdiqën, dalin pamje të reja të aeroplanit që shpërtheu në flakë (FOTO&VIDEO)

Janë bërë publike pamje të reja të cilat tregojnë se si një avion pasagjerësh shpërthen në flakë.

Autoritetet ruse akuzuan kapitenin e aeroplanit për pakujdesi, pasi mjeti fluturues u godit nga rrufeja.

Dyzet e një njerëz vdiqën pas rrëzimit të “Aeroflot Sukhoi”, i cili u ul në Sheremetyevo, aeroporti ndërkombëtar i biznesit në Moskë.

Një video që bën pjesë në hetimin penal tregon shpërthimin e flakëve më shumë se 30 metra nga avioni, ndërsa 37 njerëz arritën të shpëtojnë.

Kapiteni Denis Evdokimov, 42 vjeç, ka pohuar se avioni u godit nga vetëtimat menjëherë pas ngritjes.

Ai mund të dënohet deri me shtatë vjet burg nëse shpallet fajtor.

Komiteti hetimor rus njoftoi sot se Evdokimov ishte akuzuar zyrtarisht për shkelje të rregullave të sigurisë dhe kontrollin e pakujdesshëm të aeroplanit të tij duke çuar në vdekje masive, dëmtime në shëndetin dhe dëme të mëdha.

Mosarritja e tij për të kontrolluar rrufenë “rezultoi në shkatërrimin e aeroplanit” duke vrarë 40 pasagjerë dhe një anëtar të ekuipazhit.

Dhjetë njerëz u plagosën dhe 37 njerëz shpëtuan të gjallë nga masakra.


Shtuar 15.04.2020 17:30