Opozita e gatshme për zgjidhjen e krizës, Basha i përgjigjet kryeministrit

Kreu i opozitës, Lulzim Basha në një deklaratë për mediat theksoi se problemi në Shqipëri nuk është sistemi zgjedhor.

“Kam qenë dhe jam i hapur për të diskutuar me të gjithë qytetarët se cili sistem zgjedhor duhet të aplikohet në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Cilido sistem të zgjidhet do të dështojë nëse nuk garantojmë ndarjen e politikës nga krimi, paratë e pista dhe ndëshkimin e krimeve elektorale nga një drejtësi e pavarur”, tha Basha.

Kreu i Partisë Demokratike paralajmëroi se kryeministri Edi Rama mund të përdorë si shtojcë për propagandë “alibinë se fajin e ka sistemi”.

“Alibia se fajin e ka sistemi fatkeqësisht mund të kthehet në një shtojcë të propagandës së Edi Ramës sipas së cilës të gjithë jemi njësoj, kur në fakt e dimë të gjithë se Shqipëria është në një krizë të thellë politike për shkak të përgjegjësive të këtij kryeministri”, tha Basha.

Sipas Bashës, “agjenda e Edi Ramës është pushteti personal”, por opozitarët janë “të gatshëm” që t’i japin “këtë vit, një orë e më parë, zgjidhje krizës politike”.

Anëtarë të Nismës Thurje dhe deputetët Rudina Hajdari e Ralf Gjoni dorëzuan dje në Kuvend propozimin e tyre për ndryshimin e sistemit zgjedhor në Shqipëri.


Shtuar 8.01.2020 18:29