Nisin hetimet, SPAK bën gati 12 fletë-thirrjet për koncesionin e sterilizimit

Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit identifikon 12 personat që nga e hëna 20 janarit do të pyeten në lidhje me kontratën koncesionare të sterilizimit, kontratë e denoncuar në SPAK nga nisma “Thurje”.

Burime nga SPAK bënë me dije për Report Tv se pas regjistrimit të këtij kallëzimi janë caktuar dy prokurorë të Njësisë së Korrupsionit në SPAK dhe kanë nisur veprimet konkrete.

Të njëjta burime sqaruan se fillimisht do të pyeten personat e kallëzuar nga nisma “Thurje”, ata që kanë firmosur kontratën Partneritet-Publik-Privat si dhe përfaqësuesit e kompanisë private përfituese e këtij partneriteti.

Më 23 dhjetor nisma “Thurje” depozitoi në SPAK kallëzimin e parë me anë të së cilit kërkoi hetimin e ish-zyrtarëve të lartë pasi sipas tyre padrejtësisht një shërbim publik me kosto të ulët i ishte kaluar një kompanie private duke harxhuar më shumë para nga buxheti i shtetit.

Ndalur në një bilanc të punës së SPAK dhe gjykatës së Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit, ReportTv ka siguruar shifra se prej 26 dhjetorit 2019 deri më 16 Janar 2020 janë 22 persona të arrestuar për korrupsion.

Por paradoksalisht, kur pritshmëritë e publikut ndaj SPAK e GJKKO janë mjaft të larta për të ndëshkuar të konsideruarit të paprekshmit, rezulton se 22 të arrestuarit janë qytetarë të cilët kanë tentuar të korruptojnë policët rrugorë me vlera nga 1000 deri në 5000 mijë lekë.

Jashtë kamerave prokurorët e SPAK pranuan se ky është një paradoks i ligjit por ata janë të detyruar të kryejnë këto masa e hetime dhe pse normalisht do duhej gjithçka të kryhejë nga prokuroritë dhe gjykatat e rretheve./shqiptarja.com


Shtuar 16.01.2020 15:08