Meta i del kundër Ramës: Media të mos braktiset në këtë situatë të vështirë

Presidenti Ilir Meta kërkon që mediat të mos braktisen në këto momente të vështira të lidhura me situatën e emergjencës nga COVID-19.

Kreu i shtetit solidarizohet me kërkesat e komunitetit të gazetarëve për ndihmë nga qeveria.

Ai ka shpërndarë një letër që Shoqata e Gazetarëve Europian, seksioni shqiptar, i ka dërguar institucioneve më të rëndësishme në vend dhe selive të huaja diplomatike në vend për krijimin e një pakete lehtësuese e mbështetëse për mediat, si pasojë situatës së krijuar nga koronavirusi.

“Mediat, gazetarët dhe stafet e tyre mbështetëse, të cilët janë në vijën e parë të raportimit, nuk mund të braktisen në këto momente tepër të vështira!

Mirënjohje dhe solidaritet për punën e shkëlqyer heroike dhe atdhetare në shërbim të informimit publik, transparencës dhe mbrojtjes së shëndetit të çdo qytetari”, shkruan Meta në reagimin e tij në rrjetet sociale./a.k/noa.al/

Letra e plotë nga Shoqata e Gazetarëve Europian seksioni shqiptar, drejtuar:

Presidentit të Republikës së Shqipërisë z. Ilir Meta,

Kryeministrit të Shqipërisë z. Edi Rama,

Ministrja e Financave edhe Ekonomisë zonjës. Anila Denaj

Kryetarit të Kuvendit z. Gramoz Ruçi

Kryetarit të Partisë Demokratike z. Lulzim Basha,

Ambasadores së Shteteve të Bashkuara të Amerikës zonjës. Yuri Kim,

Ambasadores së Suedisë zonjës. Elsa Hastad,

Përfaqësueses së Këshillit të Europës zonjës. Jutta Gutzkoë,

Ambasadorit të Bashkimin Europian z. Luigi Soreca,

Ambasadori të OSBE z. Bernd Borchard,

Shumica e shteteve të Botës përfshirë këtu edhe Shqipërinë, kanë aplikuar masa të forta për parandalimin e përhapjes së Covid-19, si karantimi dhe kufizimet e të gjitha aktiviteteve publike dhe atyre private. Masa këto të nevojshme, sipas Organizatës Botëtore të Shëndetësisë, për të parandaluar përhapjen e këtij virusi dhe shpëtimin e jetëve njerëzore.

Vlerësimet tona maksimale, shkojnë për të gjitha stafet mjekësore të të gjitha spitaleve në vend, që janë në vijën e parë të betejës, për Policinë e Shtetit dhe Ushtrinë, për angazhimin dhe sakrificën e jashtëzakonshme.

Një fenomen që po ndihet përditë e më shumë pas bllokimit të nevojshëm të shumicës së aktiviteteve, është frenimi ekonomik me efekte sociale. Shoqata e Gazetarëve Europian seksioni shqiptar, ka ndjekur me vëmendje dhe shqetësim situatën e krijuar në veçanti në media, televizione, gazeta dhe agjensi lajmesh online.

Rezulton se një numër i konsiderueshëm televizionesh dhe gazetash përfshirë edhe ato online, kanë filluar me shkurtime në stafet respektive, largime nga puna për shkak të situatës së krijuar dhe përgjysmime të pagës pa paralajmërim, duke e argumentuar me problemet financiare. E gjitha kjo në një periudhë ku pjesa dërrmuese e gazetarëve janë angazhuar më shumë se dje në raportimin e gjendjes. Gazetarët, janë në vijë të parë të raportimit, duke rrezikuar jo pak edhe jetën e tyre, për të përmbushur misionin dinjitoz, atë të informimit të qytetarëve në shërbim të interesit publik.

Duke parë këtë situatë që sa vjen e po përkeqësohet, dhe duke e konsideruar median si shumë të rëndësishme për demokracinë e një vendi, J’u apelojmë që të ndikoni sa më shpejt të jetë e mundur, në krijimin e një pakete lehtësuese dhe mbështetëse shumë dimensionale, për të gjitha mediat, duke filluar nga ato kombëtare, lokale, të shkruara dhe online.

Propozimet konkrete mund të hartohen pas diskutimesh me përfaqësuesit e mediave të vendit, që në mendimin tonë duhet të fillojnë sa më shpejt të jetë e mundur, për të mos lejuar përkeqësimin e situatës dhe përkeqësimin e cilësisë së informimit publik.

Disa modele ku kjo paketë e mundëshme mund të bazohet, janë masat e marra nga Spanja ose Greqia.

Në këtë proçes, mund të përfshihen edhe institucione të tjera me ekspertizë konkrete si AMA(Autoriteti i Mediave Audiovizive) apo ente të tjera.

Media dhe gazetarët, janë një nga elementët më të rëndësishëm për demokracinë, dhe nuk mund të braktisen në këtë moment tejet delikat të historisë së vendit.

Duke Ju falenderuar për vëmendjen, besojmë dhe shpresojmë shumë në ndihmën tuaj.

Me respekt, Shoqata e Gazetarëve Europian të Shqipërisë!


Shtuar 2.04.2020 20:53