Konfirmohet viktima e parë nga koronavirusi jashtë Kinës

Ka humbur jetën personi i parë i infektuar nga koronavirusi në Spanjë.

Autoritetet spanjolle njoftuan se një turist gjerman u sëmur gjatë pushimeve në ishujt Canary.

Ai u mbajt në karantinën e spitalit pasi kishte marrë koronavirusin nga një pacient në shtëpinë e tij para se të fluturonte për në Spanjë.

Britania dhe Franca janë në mes 20 shteteve jashtë Kinës që kanë konfirmuar raste të prekur me virusin vdekjeprurës, ndërkohë që po punohet pa pushim për zbulimin e vaksinës që e parandalon përhapjen.

Shtetet vijojnë të dërgojnë aeroplanë për të evakuuar shtetasit e tyre nga zona e infektuar. /albeu.com/


Shtuar 1.02.2020 10:34