Gjendet i pajetë në burg i dënuari me burgim të përjetshëm, pjesë e grupit Sinanaj

Një i dënuar është gjetur i pajetë në burgun e Peqinit.

Viktima është Andon Mëhillajn, i cili ka marrë një dënim me burg përjetë nga ana e Gjykatës.

Kush është Andon Mëhillaj

Andon Mëhillajn, i akuzuar si porositësi i killerit Julian Sinanaj.

Seanca është zhvilluar me dyer të mbyllura ndërsa avokati mbrojtës i Andon Mëhillajt, Lazer Sokolaj ka deklaruar se klienti i tij vuan nga probleme mendore

Ai ka theksuar se Andon Mëhillaj nuk ka lidhje me killerin Julian Sinanaj dhe me akuzat e ngritura nga Prokuroria e Krimeve të Rënda.

“Andon Mëhillajt iu komunikuan akuzat të cilat ai nuk i ka pranuar. Ai merr mjekim për probleme mendore. Ai është i terrorizuar, është i tronditur dhe do të japë shpjegime në një moment tjetër” tha avokati.

Vetëdorëzimi

38-vjeçari nga Vlora u vetëdorëzua dje në policinë e Vlorës vetëm 48 orë pasi kryesonte listën së më të kërkuarve nga Interpol.

Sipas burimeve negociatat për dorëzimin e Andon Mëhillajt janë bërë nëpërmjet avokatit Edmond Demaj, i cili ka shërbyer si urë lidhëse me Prokurorinë e Krimeve të Rënda.

Në orët e para të mëngjesit të djeshëm, Andon Mëhillaj, ka lënë strehen e tij ku fshihej që prej fillim janarit në rrethinat e Vlorës dhe është paraqitur para agjentëve specialë të policisë, të cilët e transferuan dje në Tiranë.

Në përballjen e parë ai ka mohuar akuzat se ishte ai porositësi i vrasjeve që kryente Julian Sinanaj.

Ndërkohë ende nuk dihet asgjë në lidhje me kushëririn e tij Genis Mëhillaj i cili vijon të kërkohet nga policia shqiptare por edhe nga Interpoli.

Akuzat

Andon Mëhillaj së bashku me kushëririn e tij Genis Mëhillaj, i cili është ende në kërkim, akuzohen se janë punëdhënësit e killerit Julian Sinanaj.

Ndaj dy kushërinjve Mëhillaj rëndojnë akuza si ajo e “akteve terroriste” dhe të “financimit të terrorizmit”. Akuza të tjera ndaj tyre vijojnë me “fshehje nga organet e drejtësisë”, “fshehje të fondeve dhe pasurisë që financojnë terrorizmin”, “dhënie informacioni nga persona që ushtrojnë funksione publike”, “prodhim dhe mbajtje të armëve dhe municioneve ushtarake” dhe “trafikim të armëve dhe municionit”.

Emri i kushërinjve Mëhillaj u lakua menjëherë pas arrestimit të vrasësit me pagesë Julian Sinanaj në 25 janar. Ata dyshohen se janë punëdhënësit në shumicën e rasteve për 31-vjeçarin Sinanaj dhe kryesisht e kryenin aktivitetin në qytetin e Vlorës, por jo vetëm.

Ky fakt është pranuar tashmë edhe nga Julian Sinanaj, i cili ka përfituar statusin e të penduarit të drejtësisë shqiptare.

Ai ka rrefyer për grupin hetimor se ka ndërtuar bombën, e cila më pas u vendos në makinën e prefektit të Vlorës, Besnik Dervishi. Ka vrarë biznesmenin Agron Çela në Vlorë, peshkatarin Sokol Veizaj në Orikum, ka vendosur tritolin në shtëpinë e Ardian Kollozit deputet i PD si dhe do të vriste biznesmenin e gazit Piro Bare,ku në të gjitha këto raste ndërmjetësit kanë qenë kushurinjtë Mëhillaj.


Shtuar 3.02.2020 08:15