Dëbimi i mësuesit turk, eurodeputetja rumune i kërkon “llogari” Ramës dhe Metës

Ka shkaktuar shumë polemika dëbimi i mësuesit turk nga Shqipëria.

Eurodeputetja rumune, Ramona Strugariu foli ashpër që në momentin kur u bë publik ekstradimi i mësuesit turk Harun Çelik nga Shqipëria drejt Turqisë.

Këtë herë ajo i është drejtuar me letër zyrtare kryeministrit Rama dhe Presidenti Meta.

Strugariu kërkon një përgjigje të qartë lidhur me procedurat që janë ndjekur për ekstradimin e Harun Çelik drejt Turqisë në lidhje me Ligjin Ndërkombëtar dhe Europian si dhe si u krye ky operacion.

Eurodeputetja rumune kërkon të dijë edhe mbi kërkesën që kishte iniciuar Harun Çelik për azil në Shqipëri. Si është vepruar me këtë kërkesë të mësuesit turk të dyshuar si ‘gylenist’ nga autoritetet shqiptare.


Shtuar 9.01.2020 11:30