45 plumba ndaj makinës ku ishte Julian Meçe dhe Plarent Dervishaj, lirohet Bashkim Haxhia

Gjykata e Durrësit ka lënë të lirë, Bashkim Haxhiajn. Burime për abcnews.al bëjnë të ditur se trupa gjykuese ka dhënë masën “arrest shtëpie” për Haxhiajn.

Ky i fundit është njeriu i vetëm i arrestuar nga policia në ngjarjen e atentatit me armë ndaj Plaurent Dervishaj dhe Julian Meçe.

Atentati ndodhi më 20 qershor 2019. Haxhiaj ishte në makinë me Dervishajn dhe Meçen në momentin e atentatit. Nga atentati mbeti i plagosur kunati i Lul Berishës si dhe mori tre plumba Meçaj.

Makina në të cilën ndodheshin tre shokët është qëlluar me breshëri kallashnikovi nga dy atentatorë, shkak dyshohet e kaluara e këtyre personave. Pasi është larguar makine e autorëve, Haxhiaj ka dale dhe ka qëlluar në ajër me armë zjarri.


Shtuar 2.01.2020 12:44