Frymëzim apo kopje? “Anna” e Nora Istrefit identike me “Jolene” e superyllit amerikan (VIDEO)

Hiti i fundi i këngëtares Nora Istrefi ka ngjallur prej kohës reagime tek fansat e saj. Kënga e saj “Anna” është krahasuar me atë të këngëtares së njohur amerikane Dolly Parton, “Jolene”, e cila gjithashtu i dedikohet një personi të tretë.

Gjatë të dyja këngëve, këngëtaret i ‘luten’ një tjetër vajze që të mos e joshin bashkëshortin e tyre duke u përmendur hiret.

“Jolene, Jolene, Jolene, Jolene

Të lutem, të lutem mos e merrni burrin tim

Jolene, Jolene, Jolene, Jolene

Të lutem mos ma merr vetëm sepse mundesh

Bukuria juaj është e pakrahasueshme

Me flokët e tua janë ngjyrë gështenjë

Me lëkurë fildishi dhe sy të gjelbër smerald

Buzëqeshja juaj është si një frymë pranvere

Zëri yt është i butë si shiu i verës

Nuk mund të konkurroj me ty, Jolene

Ai flet për ty edhe në gjumë

Nuk ka asgjë që mund të bëj për të mbajtur”

Tani version shqiptar i Norës, është më i shqipëruar por jep të njëjtën ide. Një vajzë të quajtur Ana që gjithashtu ka marrë vëmendjen e “burrit” të Norës.

“Oh Anna, oh no no Anna
Dashninë tem ti mos e merr
E di që munesh po s’o fair (e drejtë)
Oh Anna, oh no no Anna
Dashninë tem ti mos e merr
E di që munesh po s’o fair, oh
Trupi i saj nuk ka koment, buzët e saj si karamel
Ajo është e bukur, ajo është e mirë
Trupi i saj nuk ka koment, buzët e saj si caramel”

Mesa duket të vetmet vargje origjanle në këngë janë ato të reperit Gjiko, fjalët e të cilit gjithashtu u paragjykuan.

“Boll u përlajtëm, mos ta ndin ty për Anna-n
Ty s’të lo për Kim-in, as për Rihanna-n
Unë ty t’du pse s’po m’beson që m’ki mu
Jom tu e vrejt që ki ndrru
Sa herë që ke kajt unë ta kom ble ni çantë
Sa herë t’kom bërtit, jom mërzit që je mërzit
S’ka shans me m’nxon n’flagrancë
Mos rri n’distancë si me jetu n’Francë
Baby, ça ke? Mos e the derën e re
Mos e gjuj telefonin se prapë duna me ta ble
Jena bo si serial porque, me na ndijn komshinjtë tu u rreh
Ti e din, unë e di, unë e di
Që ata kanë shti amo unë s’e kom shti
Kështu që mos ta ndin mama
Se Anna don banana po bananen teme nah nah”

Dëgjoni dhe lexoni vetë, si ju duken; kopje apo inspirim?


Shtuar 20.04.2020 08:54