Nuk bëjmë dot pa to! 7 produktet që po na shkatërrojnë veshkat

Avokadot

Megjithëse avokadot janë të njohura dhe vlerësohen për cilësitë e tyre të ndryshme ushqyese, ngrënia e shumtë prej tyre mund të jetë e rrezikshme për veshkat tuaja, veçanërisht nëse tashmë keni një sëmundje të veshkave. Dhe arsyeja është se ky frut ka një nivel shumë të lartë të kaliumit.

Trupat tanë kanë vojë për këtë mineral, por shumë kalium në gjak mund të shkaktojë probleme serioze si ngërçet e muskujve dhe një rrahje të parregullt të zemrës.

Mishi

Ngrënia e tepërt e mishit mund të shkaktojë probleme në veshka, sepse proteinat shtazore mund të metabolizohen shumë, duke e bërë eleminimin e produkteve të mbetjeve një barrë për veshkat. Një dietë e pasur me proteina shtazore mund të çojë gjithashtu në zhvillimin e gurëve në veshka. Mishi stimulon prodhimin e acidit urik, i cili është një nga shkaqet e zakonshme të gurëve në veshka.

Në vend të kësaj mund të hani më shumë perime dhe arra dhe përsëri do të merrni proteinat për të cilat trupi juaj ka nevojë.

Kripa

Një dietë e shëndetshme duhet të përfshijë një maksimum prej 2300 mg natriumi në ditë (rreth një lugë çaji kripë). Nëse hani shumë kripë, veshkat duhet të punojnë më shumë në mënyrë që të eliminojnë tepricën e natriumit, kështu që ata mund të fillojnë të mbajnë ujin që mund të çojë në presion të lartë të gjakut.

Ju gjithashtu duhet të zvogëloni konsumin e ushqimeve të përpunuara dhe të paketuara, si supat e konservuara ose perimet, pica të ngrira dhe salcat e sallatës, pasi ato zakonisht përmbajnë shumë kripë.

Bananet

Nëse dyshoni se keni probleme me veshkat, ushqimi i mirë dhe një dietë e duhur janë thelbësore për të qëndruar të shëndetshëm. Dhe kjo do të thotë të kufizoni konsumin e disa ushqimeve si bananet, sepse ato kanë një nivel shumë të lartë të kaliumit, i cili mund të jetë i dëmshëm për ata, veshkat e të cilëve nuk funksionojnë si duhet.

Një i rritur i shëndetshëm duhet të ketë një konsum prej 3,500-4,700 mg kalium çdo ditë nga ushqimet dhe një banane mesatare (150 g) tashmë përmban 537 mg. Por nëse vuani nga një sëmundje e veshkave, marrja e kaliumit duhet të jetë më e ulët pasi trupi juaj nuk mund të arrijë të filtrojë tepricën, e cila mund të çojë në çështje serioze shëndetësore.

Bylmeti

Megjithëse produktet e qumështit janë të pasura me vitamina dhe lëndë ushqyese, shumë qumësht, kos dhe djathë mund të shkaktojnë më shumë dëm sesa dobi. Dhe kjo mund të ndodhë për shkak të sasisë së lartë të fosforit që përmbahet në këto ushqime që mund të vendosin stres në veshkat tuaja.

Për më tepër, nëse veshkat tuaja nuk janë plotësisht funksionale, ato nuk do të jenë në gjendje të heqin fosforin shtesë nga gjaku juaj dhe kjo mund të çojë në kocka të holla dhe të dobëta me kalimin e kohës dhe një rrezik në rritje të frakturave.

Buka me grurë të plotë
7 Popular Foods That Can Mess With Your Kidneys

Buka e grurit është e shëndetshme dhe ushqyese, por kur hahet në sasi të mëdha, veçanërisht nga individë me probleme renale, mund të shkaktojë dëm serioz në veshka. Kjo është për shkak të sasive të larta të fosforit dhe kaliumit që përmbahen në këtë lloj buke.

Një fetë bukë me kokërr të plotë përmban 81 mg kalium dhe 57 mg fosfor, krahasuar me një fetë bukë të bardhë, e cila ka vetëm 37 mg kalium dhe 35 mg fosfor.

Portokall dhe lëng portokalli

Ndërsa portokallet dhe lëngu i portokallit janë me pak kalori dhe të pasura me vitaminë C, ato përmbajnë gjithashtu nivele të larta të kaliumit. Një portokall mesatar siguron 240 mg kalium dhe një filxhan lëng portokalli mund të përmbajë rreth 470 mg.

7 Popular Foods That Can Mess With Your Kidneys

Duke pasur parasysh këto numra, konsumi i portokallit dhe lëngut të portokallit duhet të jetë i kufizuar, veçanërisht kur nuk keni veshka plotësisht funksionale. Nëse ju nuk mund të eleminoni kaliumin e tepërt nga gjaku, kjo mund të jetë shumë e rrezikshme për trupin tuaj.


Shtuar 3.10.2020 16:50