Mos i injoroni këto shenja paralajmëruese të mungesës së vitaminës B12

Përkundër ngrënies së një diete të pasur me mish dhe qumështit, ekspertët besojnë se një në çdo katër të rritur në Shtetet e Bashkuara vuan nga një mungesë e vitaminës B12.

Vitamina B12 është e vetmja vitaminë e tretshme në ujë që mund të ruhet në mëlçi për shumë vite.

Kjo për shkak se është një lëndë ushqyese kaq e rëndësishme që trupi gjithmonë sigurohet që të ketë disa në dispozicion.

Përfitimet e vitaminës B12

B12 është i rëndësishëm për funksionimin e sistemeve nervore, tretëse, vaskulare dhe riprodhuese. Rregullon prodhimin e hormoneve, mbështet një sistem të shëndetshëm imunitar dhe ndërton qelizat e kuqe të gjakut dhe ADN-në.

Shkaku i mungesës së vitaminës B12

Vitamina B12 nuk mund të prodhohet nga trupi, por duhet të hahet, transmeton lajmi.net. Shumica e njerëzve që vuajnë nga mungesa e B12 thjesht nuk po marrin mjaftueshëm lëndë ushqyese në dietën e tyre.

Burimet natyrale të vitaminës përfshijnë mishin e organeve, butakët, mishin, shpendët, vezët dhe qumështin.

Para que serve a vitamina B12 e onde pode ser encontrada?

Vegjetarianët mund ta konsumojnë këtë vitaminë duke ngrënë alga, maja ushqyese dhe alga deti, por këto burime shpesh nuk janë të mjaftueshme, shkruan daily health post. Nëse jeni vegjetarian, ndoshta do të duhet të mbështeteni në ushqime të fortifikuara B12 ose marrjen e shtesave.

Mungesa e B12 është gjithashtu e zakonshme tek njerëzit mbi moshën 50-vjeç. Ndërsa mosha juaj, bëhet gjithnjë e më e vështirë për trupin tuaj që të përvetësojë vitaminën B12 nga ushqimet sepse prodhoni më pak acid stomaku, i cili është jetik për thithjen e lëndëve ushqyese.

En qué alimentos se encuentra la vitamina B12? | Soy Vida

Kjo nuk është e gjitha, sepse vitamina luan një rol kaq të madh në funksionet thelbësore trupore, mungesa e vitaminës B12 mund të shfaqet në mënyrat e mëposhtme:

Anemia, megaloblastike dhe anemia perkutane.
Humbja e ekuilibrit dhe konfuzionit.
Nuhatje apo ndjesi shpimi gjilpërash në krah dhe këmbë.
Dobësi.
Konstipacioni, diarreja, një humbje e oreksit ose gazit.
Probleme nervore si mpirje ose ndjesi shpimi gjilpërash, dobësi muskulore dhe probleme gjatë ecjes.
Humbja e vizionit.
Problemet e shëndetit mendor (përfshirë psikozën dhe depresionin).
Sëmundja e zemrës.


Shtuar 2.07.2020 06:14