7 vitamina që i nevojiten organizmit tonë dhe ato që zëvendësohen lehtësisht nga ushqimet

Për të luftuar mungesën e vitaminës, duhet të hamë disa lloje ushqimesh që plotësojnë nevojat tona ditore për lëndë ushqyese dhe vitamina.

Nëse ushqimi nuk është i mjaftueshëm për të përmbushur dozën tonë të përditshme, ne mund të zgjedhim marrjen e disa vitaminave për të ndihmuar nivelet tona të kthehen normalisht dhe të jetojmë një jetë më të shëndetshme.

1.Vitamina C

Shumë njerëz besojnë se vitamina C është e mirë për trajtimin e ftohjeve të zakonshme. Sidoqoftë, studimet kanë zbuluar se megjithëse disa njerëz mund të përfitojnë nga këto shtesa, nuk ka efekte të vazhdueshme duke marrë vitaminë C.

Në këtë rast, është gjithmonë më mirë të hani ushqime të pasura me vitaminë C, si: luleshtrydhe, portokall dhe brokoli .

2.Vitamina A

Vitamina A është e rëndësishme për shëndetin tonë.

Sidoqoftë, nëse njerëzit kanë një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar, nuk do të duhet ta marrin atë si shtesë.

Kjo shtesë mund të rrisë gjithashtu rrezikun e kancerit të mushkërive tek duhanpirësit. Në vend të kësaj mund të hani karrota dhe patate të ëmbla.

3.Vitamina E

Edhe pse suplementet e vitaminës E besohet se na mbrojnë nga kanceri, një studim ka vërtetuar se ato nuk janë të sigurta dhe madje mund të rrisin rrezikun e kancerit të prostatës.

Që do të thotë se ato nuk janë aq efektive sa mendojnë njerëzit.

Në vend që ta marrim këtë shtesë, mund të hamë spinaq, avokado dhe arra për të pasur burime natyrale të vitaminës E.

4.Multi-vitamina

Multi-vitaminat janë ndoshta shtesa më e popullarizuar, në mesin e të gjithave.

Njerëzit me të vërtetë besojnë se janë të domosdoshëm për një jetë të shëndetshme.

Sidoqoftë, ky studim zbuloi se përdorimi afatgjatë i multi-vitaminave në të vërtetë rrit rrezikun tuaj për vdekje.

Përkundrazi, duhet të ndjekim një dietë të shëndetshme, plot me të gjitha lëndët ushqyese që na duhen.

5.Vitamina D

Vitamina D i bën kockat tona më të forta.

Burimi ynë natyror i vitaminës D është ekspozimi në diell, por ka vende në botë ku njerëzit nuk kanë rrezet e diellit të mjaftueshme për të pasur vitaminë D.

Është shumë e vështirë për tu gjetur në ushqim dhe në disa raste është më mirë të merrni vitamina shtesë.

6. Omega 3

Omega 3 është një opsion i këndshëm shtesë për njerëzit që nuk hanë peshk.

Omega 3 ul presionin e gjakut dhe zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të papritura të zemrës.

Këto vitamina shtesë ndihmojnë gjithashtu në luftën kundër inflamacionit dhe përmirësojnë shëndetin e kockave dhe nyjeve duke rritur kalciumin në kocka.

7.Vitamina B12

Vitamina B12 është shumë efektive për njerëzit me mungesë të trashëguar B12 dhe anemi.


Shtuar 6.02.2020 13:50