Shëndosheni nga stresi? Mësoni zgjidhjen ideale

Përse shëndoshemi kur jemi të stresuar?

Stresi është një sinjal i trupit i cili njofton se diçka përreth nesh nuk shkon mirë, ndërsa paraqet një kërcënim serioz. Trupi detyrohet në një farë mënyrë që t’i japë përgjigje një situate të tillë; çdo ditë, kjo ndjesi rreziku nga stresi nuk lidhet me shqetësime fizike, por psikologjike: një problem familjar, personal ose një shqetësim nga puna.

Stresi, mbi të gjitha provokon ndryshime të dukshme në organizmin tonë dhe rritja në peshë është njëra prej tyre shkruan albeu.com.

Ushqimet efektive në luftën kundër lodhjes dhe stresit

Ndiheni nën presion, për shkak të stresit dhe nervozizmit? Mendoni se “thika ka arritur në palcë” dhe ju nuk mbani më? Do të ishte mirë të ruanit qetësinë dhe ta ndihmonit veten duke ngrënë ushqime të shijshme e të shëndetshme. Nga një studim është vërtetuar se përmes ushqimit, njeriu mbrohet nga mënyrat e gabuara të jetesës dhe situatat tepër stresuese. Ja se çfarë duhet të bëni:

-Hani disa herë në javë prodhime deti (ton, salmon, të gjitha llojet e peshkut) të pasur me fosfor dhe omega 3. Nëpërmjet këtyre ushqimeve ju do të merrni këto vitamina: B5, B9, B12 efektive kundër nervozizmit dhe stresit.

-Mos harroni drithërat dhe bukën, ushqim kryesor i qelizave të trurit, me përmbajtje të vitaminës B që ndihmon në luftën kundër stresit.

-Fruta të thata: rrush, kajsi, fiq. Ato janë të pasura me fibra dhe karbohidrate komplekse, të cilat luftojnë në mënyrë efektive kundër stresit.

-Çokollata është një ushqim antistres. Në sajë të përmbajtjes së lartë të magnezit, ajo siguron një ekuilibër të mirë nervor.

-Mjalti lufton stresin gjithashtu. Ai siguron energji dhe vitalitet. Ai është një produkt natyror i njohur për efektivitetin e tij në pagjumësi, lodhje nervore dhe stres. /albeu.com/


Shtuar 25.05.2020 19:58