Shalqin i pjekur, receta speciale që duhet të provoni këtë verë

INGREDIENTËT

Lëng dhe tul lime
1/4 filxhan mjaltë
1 lugë vaj ulliri
1 shalqi të vogël, të prerë
Nenexhik
Kripë

UDHËZIMET
1.Ngrohni një tigan në nxehtësi mesatare.

2.Në një tas të mesëm, rrihni së bashku lëngun e limes dhe tulin, mjaltin dhe vajin e ullirit.

3.Lyeni krahët e shalqirit me lëngun dhe vendoseni në skarë.

4.Gatuajeni derisa të formohen njolla kafe dhe fruti të zbutet pak, rreth 2 minuta për secilën anë.

5.Hiqeni nga nxehtësia dhe hidhini sipër pak nenexhik dhe shërbejeni.


Shtuar 2.07.2020 07:59