Kjo metodë do ju shpëtojë nëse vuani nga hemoroidet

Po kërkoni mjete shtëpiake për hemorroide? Filloni shërimin nga brenda dhe jashtë me një dietë me fibra të lartë, e cila mund të zvogëlojë gjakderdhjen dhe dhimbjen nga hemorroide. Mbushni pjatën tuaj me fruta dhe perime të pasura me fibra, oriz kafe, drithëra të plota dhe arra për lehtësim të hemorroide. Pirja e shumë ujë mund të parandalojë gjithashtu kapsllëkun.

Përdorni një qese çaji për lehtësimin e hemorroide

Hemorroide të jashtme mund të zbuten duke aplikuar një qese çaji të ngrohtë dhe të lagësht. Acidi tanik në çaj do të ndihmojë në uljen e ënjtjes, lehtësimin e dhimbjes dhe promovimin e koagulimit të gjakut për të ndaluar gjakderdhjen.

Shmangni qëndrimin ulur

Nëse keni një punë që duhet të qëndroni për një kohë të gjatë në tavolinë, ecni për pesë minuta të paktën një herë në orë për të lehtësuar presionin e rektumit që shkakton hemorroide. Në palestër, shmangni biçikletat e palëvizshme. Në vend të kësaj, provoni të ecni për 20 deri në 30 minuta për të inkurajuar funksionimin e zorrëve.

Vendosni ujë të ngrohtë

Uji i ngrohtë rrit rrjedhjen e gjakut për të ndihmuar në tkurrjen e venave të fryrë. Për të marrë përfitimet e saj, mbushni plot vaskën tuaj dhe vendosni zonën tuaj të prekur. Hedhja e një grusht kripash Epsom në vaskë do të ndihmojë në tkurjen e hemorroideve edhe më shumë.

Vendosini akull

Enët e gjakut fryhen kur vuani nga hemorroidet, por e ftohta mund t’i tkurret ato dhe të japë lehtësim të madh. Mbushni një qese me akull, mbështilleni me një leckë të hollë dhe vendoseni mbi të për rreth 20 minuta për lehtësim hemorroide. Përsëriteni sipas nevojës, por prisni të paktën dhjetë minuta midis çdo aplikacioni.

Mbaje të pastër

Mos përdorni sapun apo pastrues me bazë alkooli ose parfumesh, të cilat mund ta bëjnë hemorroide më keq. Patrojeni vetëm me ujë dhe më pas thaheni zonë e prekur butësisht.

Shtrihuni në mënyrë që pesha mos bjerë tek zona e dhimbshme

Si të trajtojmë hemorroide pa xhel ose kremra? Thjesht hiqni peshën nga zona e dhimbshme anale duke u shtrirë në shtrat me këmbët lart për gjysmë ore. Do të përmirësoni qarkullimin edhe në pjesën e prapme të shpinës, duke përmirësuar lehtësimin hemorroide.

Përdorni letër të thjeshtë tualeti

Letra me aromë dhe me ngjyrë tualeti përmbajnë kimikate shtesë që mund të irritojnë zona të ndjeshme. Lagni letrën e tualetit të thjeshtë dhe të bardhë ose përdorni një peshqir të lagur kur të duhet të fshini.

Aplikoni vazelinë

Ja se si të trajtohen hemorroide me vazelinë. Jelekët e naftës mund të qetësojnë zonën e prekur nëse hidhni pak në vendin e lënduar për lehtësim më të shpejtë të hemorroide.

Shkoni më shpesh në tualet

Mos shkuarja shpesh në tualet mund të çojë në kapsllëk. Kjo mund të shkaktojë presion në barkun tuaj dhe të sjellë hemorroide. Në vend që të përqendroheni në mënyrën e trajtimit të hemorroideve, shkoni shpesh në banjo për t’i shmangur ato.

Provoni një patate

Kjo tingëllon e çuditshme, por një kompresë e bërë nga patatja është një ilaç shtëpiak dhe çuditërisht efektiv për hemorroide. Zhardhokja vepron si një astringent qetësues.


Shtuar 26.05.2020 17:53